Twój blog motoryzacyjny

Hyundai wycofuje auta spalinowe w Norwegii. W ofercie tylko elektryki

Norwegia jest pierwszym rynkiem na świecie, na którym Hyundai zdecydował się okroić swoją ofertę do modeli elektrycznych. Nowa polityka firmy obowiązuje od 1 styczna 2023 roku.

Wraz z nowym rokiem 2023 Hyundai w Norwegii stał się marką sprzedającą wyłącznie pojazdy elektryczne

Auta spalinowe wypadają całkowicie z oferty, co może być szokujące dla mieszkańców innych europejskich krajów. Ale nie dla Norwegów. Jak pokazują statystyki, w latach 2020-2022 Hyundai sprzedał w tym kraju 25 000 aut, z czego aż 92% stanowiły modele w pełni elektryczne.

Najchętniej kupowanym elektrykiem Hyundaia był model Ioniq, którego w pierwszych 11 miesiącach minionego roku Koreańczycy sprzedali w liczbie 4743 egzemplarze. Zapewniło mu to 5 miejsce w rankingu popularności za Teslą Modelem Y (12 832 sztuki), Volkswagenem ID.4 (9486 sztuk), Skodą Enyaq (6219 sztuk) i BMW iX (5178 sztuk).

Już 2020 roku Hyundai na norweskim rynku ograniczył sprzedaż modeli do hybryd z wtyczką i aut elektrycznych. Teraz Koreańczycy poszli o krok dalej i zrezygnowali z hybrydowych wariantów Tucsona i Santa Fe.

Aktualnie oferta Hyundaia w Norwegii sprowadza się do 3 modeli

Klienci udając się w tej chwili do salonów mogą wybierać pomiędzy trzema modelami Hyundaia. Są to Kona Electric oraz Ioniq 5 i Ioniq 6.

Ten ostatni zadebiutował zaledwie kilka miesięcy temu i zapewne przyczyni się do zwiększenia słupków sprzedaż aut elektrycznych w całym kraju. Wygląda wspaniale, posiada duży akumulator o pojemności 77,4 kWh, a dzięki instalacji 800 V współpracuje z mocnymi ładowarkami (nawet 350 kW).

Nie można też zapomnieć o nowej Konie. Hyundai zaprojektował ją niemal od podstaw, a sprzedaż ruszy w drugiej połowie tego roku. Obecna edycja, gdy debiutowała 4 lata temu, z miejsca stała się hitem – crossovera w przedsprzedaży zamówiło 8000 klientów. Nowe wydanie ma ugruntować jego pozycję na rynku. W niedalekiej przyszłości ofertę poszerzy również elektryczny SUV Ioniq 7.

Źródło: Hyundai


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze