Twój blog motoryzacyjny

Oto Toyota Prius 2023. Tak prezentuje się na pierwszych zdjęciach

Ciesząca się dużą populrnością wśród taksówkarzy Toyota Prius doczekała się piątej generacji. Świetnie wygląda i jest hybrydą plug-in.

Toyota Prius 2023 – wygląd zewnętrzny

Toyota poprawiła stylistykę i nowy Prius, choć wciąż przypomina poprzednika, prezentuje się niezwykle świeżo i ciekawie. Atrakcyjna sylwetka jest efektem przesunięcia najwyższego punktu w konstrukcji dachu ku tyłowi, pochylenia przedniej szyby i wygładzenia nadwozia, które jest teraz bardziej aerodynamiczne.

Nowe proporcje, cienkie światła LED z przodu oraz tylny podświetlany pas z tyłu również pozytywnie wpływają na odbiór wizualny auta. Nie wspominając o 19-calowych obręczach, niespotykanych wcześniej w tym rozmiarze.

Toyota Prius bazuje na architekturze TNGA, która zapewnia mniejszą masę i niższy środek ciężkości. Jeśli chodzi o wymiary, jest krótsza i niższa od poprzednika o odpowiednio 46 i 50 mm. Jest także szersza o 22 mm i dysponuje większym o 50 mm rozstawem osi.

We wnętrzu rzuca się w oczy ogromny 12,3-calowy ekran multimediów na desce rozdzielczej

Kierownica wypełniona jest przyciskami, a za nią umieszczono cyfrowy zestaw wskaźników. Jej kierowca będzie mógł się poczuć trochę jak w sportowym samochodzie, bo fotele zamontowano znacznie niżej niż starym Priusie.

Toyota Prius to hybryda plug-in

Nowy układ napędowy obejmuje 4-cylindrową jednostkę benzynową o pojemności 2 l (148 KM) i pojedynczy silnik elektryczny o mocy 160 KM. Maksymalna moc systemu sięga 223 KM. Oznacza to, że nowy Prius jest dwukrotnie mocniejszy od poprzednika, co ma swoje odzwierciedlenie w osiągach. Pierwsza setka jest kwestią 6,7 s (wcześniejsza generacja – 11,1 s).

Energię dostarcza akumulator o pojemności 13,6 kWh, oferując o ponad 50% większy zasięg od poprzednika (dokładnie ile kilometrów, tego producent nie podał). Można jednak przypuszczać, że będzie to nawet 90 kilometrów, wobec deklarowanego zasięgu obecnej generacji na poziomie 63 kilometrów. Opcjonalny panel solarny dorzuci dodatkowe kilka kilometrów.

Toyota Prius – kiedy w sprzedaży?

Toyota Prius piątej generacji trafi do europejskiej oferty wyłącznie jako hybryda plug-in. Jej dokładną specyfikację oraz być może cenę poznamy 5 grudnia podczas oficjalnej europejskiej premiery. Pierwsze dostawy do klientów przewidziano na wiosnę 2023 roku.

Zdjęcia: Toyota


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze