Twój blog motoryzacyjny

Pagani Utopia – dla koneserów piękna

Pagani Utopia to najnowsze dzieło argentyńskiego konstruktora i motoryzacyjnego wizjonera, jakim jest Horacio Pagani. Powstało po konsultacji z najwierniejszymi klientami marki, którzy najczęściej odwoływali się do trzech kwestii: prostoty, lekkości i przyjemności z jazdy.

Pagani Utopia jest produkcyjną wersją superauta o kodowej nazwie C10. Dopracowane w najmniejszych szczegółach z uwzględnieniem oczekiwań stałych klientów, którzy użytkują inne modele Pagani na co dzień.

Utopię można traktować jako następcę Huayry i Zondy

W porównaniu z nimi ma raczej stonowaną stylistykę. Aby zachować czystą linię nadwozia elementy aerodynamiczne niespecjalnie wyeksponowano. Nie brakuje przetłoczeń, ale nie rzucają się tu tak bardzo w oczy.

Bryła auta jest smukła i pozbawiona potężnych spojlerów, czy wlotów powietrza. Ostateczny kształt jest efektem tysięcy godzin, które Utopia spędziła w tunelu aerodynamicznym.

Pagani Utopia waży zaledwie 1280 kg

Tak niską masę uzyskano dzięki nowemu rodzajowi włókna węglowego połączonego z tytanem. Z tego materiału jest zrobiony monokok. Z kolei przednią i tylną ramę pomocniczą wykonano ze stali chromowo-molibdenowej.

Niewiele ważą też tytanowy układ wydechowy zakończony czterema końcówkami oraz felgi z jednolitego bloku aluminium.

We wnętrzu nie znajdziemy wielkiego ekranu multimediów

Bo takie było życzenie klientów. Są za to analogowe wskaźniki i liczne pokrętła oraz fizyczne przyciski. Najważniejsze parametry auta wyświetla ekran pomiędzy prędkościomierzem a obrotomierzem. Standardowo w kokpicie nie brakuje aluminium i eleganckiej skóry, która jest dosłownie wszędzie.

Za plecami kierowca znajdzie potężny silnik

To 6-litrowe podwójnie doładowane V12 przygotowane przez Mercedesa-AMG, które generuje 863 KM przy 6000 obr./min. i 1100 Nm momentu obrotowego w zakresie od 2800 do 5900 obr./min. Cała moc trafia na tylne koła.

Nabywcy mogą wybierać pomiędzy 7-biegową zautomatyzowaną manualną skrzynią biegów lub również 7-biegowym manualem z pedałem sprzęgła.

Pagani Utopia jest mocno limitowana

Populacja liczy zaledwie 99 egzemplarzy – wszystkie już zarezerwowano. Cena tego hiperauta i dzieła sztuki w jednym wynosi podobno ok. 3 mln dolarów. Szczęśliwi ci, których stać na taki wydatek.

Zdjęcia: Pagani


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze