Twój blog motoryzacyjny

Kia EV9 – trzyrzędowy elektryczny SUV blisko premiery

Kia EV9 przechodzi testy w centrum badawczo-rozwojowym Kii w Namyang i nadal występuje w kamuflażu, ale na jej debiut nie będziemy długo czekać.

Kia w elektrycznym natarciu

Po debiutach Kii EV6 i Niro czas na kolejny elektryczny model. Tym razem jest to wielki SUV, który zajmie topowe miejsce w ofercie koreańskiej marki. Jego premiera wpisuje się w zaplanowaną strategię elektryfikacji całej gamy modelowej do 2030 roku. Na przestrzeni najbliższych pięciu lat poznamy kolejnych kilkanaście modeli (w planach pada liczba 14), a licząc od przyszłego roku – mają to być dwie nowe premiery elektrycznych aut rocznie.

Kia EV9 w tych planach odgrywa ważną rolę

To będzie flagowy model marki, a co się z tym wiąże – na jego pokładzie znajdziemy najnowsze rozwiązania z zakresu technologii. Koreańczycy obiecują również, że będzie to bardzo wszechstronny SUV. Bez problemu poradzi sobie poza asfaltem, nie straszne mu będzie brodzenie w głębokiej wodzie, poza tym zaimponuje zasięgiem oraz możliwościami sprinterskimi.

Już wiadomo, że elementów wspólnych z konceptem, który zaprezentowano w 2021 roku, wiele nie znajdziemy

Prototyp wyróżniał się oryginalnym pionowym kształtem lamp z przodu, brakiem słupka B i tylnymi drzwiami otwieranymi pod prąd.

Miał też wielki panel słoneczny na dachu i cyfrowe lusterka. W produkcyjnej wersji na takie ekstrawagancje raczej nie ma co liczyć (może poza układem reflektorów na krawędzi maski). Zachowano ogromne okna i kanciaste nadwozie, które trochę się kłóci z aerodynamiką i wydajnością.

Kia EV9 powstanie na tej samej platformie E-GMP, co model EV6

To oznacza, że rozważany jest ten sam układ napędowy z instalacją 800V i możliwością szybkiego ładowania nawet z mocą 350 kW. Raczej na pewno można spodziewać się wersji AWD oraz dużej baterii o pojemności co najmniej 77,4 kWh.

Zasięg konceptu zakładał niecałe 500 km na jednym ładowaniu i jest to wartość całkiem prawdopodobna w przypadku wariantu produkcyjnego. Kia EV9 będzie także pierwszym pojazdem marki wyposażonym w system autonomicznej jazdy, który umożliwi poruszanie się autostradą bez udziału kierowcy.

Debiut Kii EV9 zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku

Chwilę później SUV trafi do sprzedaży, także w Polsce. Czekamy z niecierpliwością na więcej informacji oraz cenę.

Zdjęcia: Kia


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze