Twój blog motoryzacyjny

Toyota Sienta – urok minivana zaklęty w detalach

Toyota Sienta to minivan bazujący na Yarisie, który w Japonii produkowany jest od niemal dwóch dekad. Najnowsza trzecia już generacja pokazuje, jak idealnie można połączyć praktyczność z pomysłowymi rozwiązaniami.

Minivany w Europie stanowią wąską niszę, w odróżnieniu od Japonii, gdzie ten typ nadwozia cieszy się dużą popularnością

Japończycy mogą wybierać spośród małych (Honda N Box) lub większych (Honda Step WGN) minivanów, tych tańszych (np. Toyota Probox), jak i droższych i zarazem bardziej komfortowych (np. Toyota Noah).

Nowa Toyota Sienta nie jest ani największa, ani najbardziej komfortowa wśród japońskich minivanów, za to z pewnością można o niej powiedzieć, że jest bardzo funkcjonalna.

Minivan wykorzystuje zmodyfikowaną platformę TNGA-B, na której zbudowano Yarisa i Yarisa Cross. Mierzy 4300 mm długości, 1690 mm szerokości i 1670 mm wysokości oraz rozstaw osi wynoszący 2750 mm.

Toyota Sienta – na dość niewielkiej przestrzeni udało się projektantom stworzyć przytulne wnętrze z trzecim rzędem foteli w opcji

W porównaniu z poprzednikiem wysokość kabiny zwiększyła się o 20 mm, a przestrzeń na nogi w drugim rzędzie wzrosła o 80 mm. Toyota zapewnia, że dokonane poprawki projektowe odczują również pasażerowie trzeciego rzędu.

Niska linia boczna, duże okna i przesuwne drzwi dla pasażerów z tyłu nie dziwią w przypadku minivanów. To także zalety Sienty, która może dodatkowo pochwalić się niskim progiem załadunkowym, co znacznie ułatwi pakowanie bagaży.

Nowoczesna deska rozdzielcza z wolnostojącym dotykowym ekranem multimediów w rozmiarze 10,2 cala wygląda schludnie i prosto jednocześnie. Japończycy zaprojektowali wiele poręcznych schowków na różne przedmioty i kilka uchwytów na napoje, które z pewnością przydadzą się podczas dłuższej jazdy.

Nie zabrakło też kieszeni w tylnych fotelach na smartfona, czy zintegrowanych z oparciem portów USB-C.

Ciekawostką jest zamontowany w podsufitce system cyrkulacji powietrza, który wspomaga pracę klimatyzacji.

Toyota Sienta – układ napędowy

Toyota Sienta dostępna jest w wersji z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym Dynamic Force Engine lub w oszczędnym wariancie hybrydowym. Moc trafia na przednie lub wszystkie koła za pośrednictwem przekładni CVT z 10-biegowym systemem Sport Sequential Shiftmatic symulującym zmianę biegów.

Cena Sienty pozytywnie zaskakuje

Wersja bazowa z napędem na przednią oś i w konfiguracji 5-osobowej na japońskim rynku kosztuje równowartość 14 193 dolarów, czyli ok. 68 000 zł. Flagowa odmiana hybrydowa, 7-miejscowa i z napędem na wszystkie koła to wydatek 108 000 zł. Tym bardziej wielka szkoda, że nie zobaczymy jej na Starym Kontynencie.

Zdjęcia: Toyota


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze