Twój blog motoryzacyjny

Ferrari F40 Competizione – 1000 rączych koni szuka nowego właściciela

O Ferrari F40 mówi się, że to auto legenda, symbol marki z Maranello i dzieło życia Enzo Ferrariego. Jego znakiem rozpoznawczym jest potężne skrzydło i lakier Rosso Corsa. To F40 Competizione jest nieco inne.

Ferrari F40 zadebiutowało w 1987 roku i swego czasu pod względem osiągów nie miało sobie równych. Silnik V8 o pojemności 2,9 l z dwiema turbosprężarkami zapewniał 478 KM przy 7000 obr./min, co w połączeniu z niską masą (1250 kg) oznaczało przyspieszenie do setki w niecałe 4 s i prędkość maksymalną 325 km/h.

Ferrari F40 ze zdjęcia również wyjechało z fabryki w podobnej podstawowej specyfikacji

Nie miało katalizatora, ani regulowanego zawieszenia, a jego oryginalnym kolorem był oczywiście czerwony. Właściciel dostrzegł w nim potencjał wyścigowy i zdecydował się na liczne  modyfikacje po kątem torowej jazdy. Zmiany objęły m.in. nowe ulepszone zawieszenie i hamulce oraz przemalowanie karoserii na kolor żółty. W nowym wydaniu F40 startowało w przeróżnych zawodach, ostatecznie przechodząc na emeryturę w 2006 roku.

Nie oznaczało to zamknięcia w klimatyzowanym garażu, a kolejny gruntowny serwis

Skontrolowano zawieszenie i zamontowano nowy zbiornik paliwa oraz instalację gaśniczą. F40 może pochwalić się także wyścigowymi fotelami, nowym spojlerem z włókna węglowego i niestandardowym oprzyrządowaniem na pokładzie. Największą przemianę przeszedł silnik, z którego udało się wycisnąć od 700 do nawet 1000 KM (w optymalnym ustawieniu). Wisienką na torcie było pokrycie nadwozia lakierem Grigio Nardo, który nawet Ferrari pasuje.

Jedno z najmocniejszych Ferrari F40 na świecie trafiło teraz pod młotek

Można będzie je wylicytować na aukcji RM Sothey’s. Jego cena nie jest upubliczniona, ale trzeba się liczyć z dużym wydatkiem (ciekawostka: ostatnia faktura za serwisowanie wyniosła ponad 123 000 dolarów). Niemniej jednak zainteresowanych zakupem na pewno nie zabraknie. F40 jest łakomym kąskiem dla kolekcjonerów, a tu dochodzi jeszcze ciekawa historia i niestandardowa konfiguracja.

Źródło: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze