Twój blog motoryzacyjny

BMW M3 Touring 2023 – z toru Nurburgring do salonów  

Od czasu debiutu pierwszego BMW M3 w 1985 roku entuzjaści marki zastanawiali się, jak prezentowałaby się praktyczna wersja tego sportowego modelu. Już dłużej nie muszą. Oficjalnie wita się z Państwem BMW M3 Touring.

Wiadomo, że kombi ma przewagę nad sedanem

Można nim przewieść lodówkę albo jakiś inny wielkogabarytowy przedmiot. W sedanie nie jest to możliwe.

W przypadku BMW M3 Touring będzie to bardzo szybka jazda. Pod maską pracuje bowiem 3-litrowa rzędowa szóstka z Competition o mocy 510 KM i 650 Nm momentu obrotowego. Przyczepność do asfaltu zapewnia standardowo napęd na cztery koła xDrive, który zestawiono z 8-stopniową skrzynią biegów BMW M Steptronic. Manual? Nie ma takiej opcji. Można za to aktywować tryb z napędem na jedną oś (tylną), jeśli zechcemy trochę poszaleć na torze. Z lodówką może to być jednak trochę ryzykowne.

Jeszcze przed premierą BMW pochwaliło się czasem, jaki M3 Touring wykręciło na Nurburgringu

M3 w kombi pokonało pętlę słynnego toru (20,832 km) w czasie 7:35,06, dystansując najszybszego do tej pory Mercedesa-AMG E 63 S o równe 10 s. To prawdziwa przepaść. Dziś ujawniono, że po wciśnięciu pedału gazu do końca, pierwsza setka pojawia się po 3,6 s, a druga – po 12,9 s. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h, ale można ją opcjonalnie zwiększyć do 280 km/h (pakiet M Driver).

Poza tym kombi ma sportowe zawieszenie, aktywny mechanizm różnicowy i ceramiczno-węglowe hamulce dostępne w opcji. Porusza się na kołach z kutą felgą w rozmiarze 19 cali z przodu i 20 cali z tyłu.

Atutem BMW M3 Touring niewątpliwie jest również wygląd

Powiększone nerki z przodu równoważy świetnie narysowany tył z czterema końcówkami układu wydechowego i sporym zderzakiem. M3 Touring jest dłuższe i szersze od serii 3 Touring odpowiednio o 85 i 76 mm. Jest też masywniejsze (waży 1865 kg) i wyjątkowo dobrze prezentuje się w czerni (standardem jest czarny dach).

Wnętrze wygląda tak:

Multimedia znamy z serii M3. Kierowca standardowo ma do dyspozycji sportowe fotele M  i tapicerkę ze skóry Merino, ale może zdecydować się na karbonowe kubły.

Bagażnik oferuje 500 l pojemności oraz kilka funkcjonalnych rozwiązań, takich jak schowek pod podłogą, haczyki, czy magnetyczne szyny do mocowania bagażu. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń zwiększa się do 1510 l.

BMW M3 Touring – sprzedaż rusza od września

Pierwsze egzemplarze trafią do właścicieli jeszcze pod koniec tego roku. Cena w Niemczech jest już znana i startuje od 97 800 euro.

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze