Twój blog motoryzacyjny

Elektryczna riksza z czterema pierścieniami wyjedzie na drogi w Indiach

Audi nawiązało współpracę z niemiecko-indyjskim startupem Nunam, który znalazł sposób na wykorzystanie zużytych akumulatorów. W jej efekcie baterie z Audi e-tron zasilą wkrótce riksze w Indiach.

Pomysł, by dać drugie życie akumulatorom i montować je w rikszach, nie jest nowy

W Indiach elektryczne tuk-tuki stanowią częsty widok. Większość z nich używa jednak akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które mają ograniczony cykl życia, dość szybko się wyczerpują, a do tego sporo ważą. Ich późniejsza utylizacja ma też istotne konsekwencje dla środowiska naturalnego.

E-riksza Audi – nowością ma być zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych

Nawet jak są już stare, to i tak cechują się dużą wydajnością. W przypadku lekkich tuk-tuków, które nie potrzebują aż tyle energii, co SUV-y, powinny sprawdzić się  idealnie. Szczególnie, że rikszarze nie jeżdżą szybko, ani nie pokonują dużych dystansów.

Ich ładowanie miałoby się odbywać z solarnych stacji, a jak wiadomo, słońca w Indiach nie brakuje. Taka e-riksza byłaby użytkowana przez cały dzień, a ładowanie odbywałoby się wieczorami i w nocy. Według Nunam samo rozwiązanie miałoby pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego w kraju, który jest zależny od produkcji energii z węgla.

Na tym jednak nie koniec

Wyeksploatowane baterie z riksz nie trafią od razu do utylizacji. Byłoby to za proste. Firma Nunam chce z nich wycisnąć jak najwięcej i zaplanowała dla nich kolejny cykl życia. Miałyby zasilić LED-owe oświetlenia w urządzeniach stacjonarnych, co nie jest złym pomysłem.

W Indiach więc niedługo będą poruszały się pierwsze riksze z logo Audi

Na początku tylko trzy, ale w przyszłości może i więcej. A ponieważ aspekt społeczny w tego typu projektach jest niezwykle ważny, będą je użytkować kobiety. E-riksza z akumulatorem z Audi ma przyczynić się do aktywizacji zawodowej młodych bizneswomen, które mogłyby w ten sposób transportować swoje towary na sprzedaż.

Zdjęcia: Audi


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze