Twój blog motoryzacyjny

Volkswagen zbuduje elektryczną terenówkę na rynek amerykański

Grupa Volkswagen stworzy elektrycznego SUV-a i pickupa pod marką Scout. Auta mają trafić do produkcji w 2026 roku i będą sprzedawane wyłącznie na terenie USA. Pytanie tylko, czy nie jest już za późno.

Szkice już są

Nazwa Scout obejmie również całą gamę pojazdów produkowanych z myślą o amerykańskich klientach. Pierwszy prototyp planowany jest na 2024 rok, a seryjny egzemplarz wstępnie ma wyjechać na drogi dwa lata później.

W Europie Scout kojarzy się z wersją podniesionej Skody 4×4

Za oceanem miłośnicy jazdy terenowej znają klasyczną terenówkę z lat 60. o nazwie International Harvester Scout.

To surowy stylistycznie pojazd, który powstał, by konkurować z Jeepem, a dziś często wskazywany jest jako prekursor SUV-a. Pierwsza generacja odniosła sukces, więc po 11 latach zadebiutował Scout II, który był produkowany do 1980 roku. Na kultowości tej marki w pewnych kręgach Volkswagen planuje zbudować uterenowiony pojazd na prąd.

Skąd w ogóle wziął się w tej historii Volkswagen?

Pod szyldem International Harvester budowane były również maszyny, ciągniki, sprzęt rolniczy, silniki i naczepy. Firma została ostatecznie zamknięta w 1985 roku, ale dział aut ciężarowych przetrwał jako Navistar International. I to właśnie tę firmę Volkswagen przejął w 2020 roku za pośrednictwem swojej spółki zależnej Traton, zdobywając tym samym prawa do nazwy Scout.

Pierwsze szkice niewiele zdradzają

W przypadku SUV-a pudełkowaty kształt i charakterystyczny tył przywołuje Land Rovera Defendera. Pickup z podwójną kabiną jest dłuższy i ma większy rozstaw osi. I tu i tu mamy bezbramkowe szyby, spory prześwit i potężne terenowe opony.

Gama Scouta będzie bazować na nowej platformie, więc Niemców czeka wiele pracy. Szczególnie że celują w zdobycie 10% udziału w rynku, na którym są już/ lub lada chwila zadebiutują takie terenowe elektryki, jak Ford F-150 Lightning, Rivian R1T, czy Chevrolet Silverado EV. Volkswagen będzie musiał gonić konkurencję i nadrobić kilka lat opóźnienia, co będzie ogromnym wyzwaniem.

Zdjęcie: en.wikipedia.org, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze