Twój blog motoryzacyjny

Pierwszy elektryczny SUV Lotusa nazywa się Eletre

Zapowiadany od dawna Lotus Eletre oficjalnie debiutuje. Swoją nazwę zawdzięcza językowi węgierskiemu i można ją przetłumaczyć jako „budzenie się do życia”. W istocie jest to nowy rozdział firmy z Norfolk, której właścicielem większościowym od 2017 roku jest chiński koncern Geely.

Lotus Eletre jest zaprzeczeniem idei, która przyświecała marce w momencie jej założenia. Colin Chapman mówił przecież o uproszczeniu i dodaniu lekkości, a tu mamy dużego i ważącego ponad 2 tony SUV-a.

Producent obiera kierunek, który swego czasu wybrało Porsche, stawiając na SUV-y – Cayenne i później Macana. Jeśli jednak ma to zapewnić stabilizację finansową marce, to jestem na tak.

Lotus Eletre jest SUV-em na prąd

Nie będzie to pierwszy samochód elektryczny Lotusa, ta rola przypadła już modelowi Evija. Lotus Eletre będzie za to „pierwszym lifestylowym pojazdem” w gamie.

Na ulicy na pewno nikt go nie przeoczy

Mierząc 5105 mm długości i 2231 mm szerokości Eletre przebija rozmiarami Porsche Cayenne. Imponuje też rozstawem osi – 3019 mm, co musi przekładać się na przestronność wnętrza.

W stylistyce Lotusa Eletre można doszukać się podobieństwa do Lamborghini Urus. Poza tym SUV wpisuje się w aktualny motoryzacyjny trend i ma przednie dzielone reflektory. Światła do jazdy dziennej znajdują się na krawędzi maski, a niżej rozlokowano główne lampy. Grill wyróżnia się aktywną aerodynamiką, co oznacza, że trójkątne elementy w jego dolnej części otwierają się, gdy silniki, akumulator, czy układ hamulcowy wymagają chłodzenia.

Lotus Eletre powstał na nowoczesnej platformie Electric Premium Architecture Lotusa z instalacją 800 V, która ma umożliwić szybkie ładowanie z mocą do 350 kW. Nie znamy na tę chwilę szczegółów na temat konfiguracji z dwoma silnikami, ale akumulator ma mieć ponad 100 kWh pojemności. Na pełnej baterii można pokonać 600 km, a zastosowanie szybkiej ładowarki pozwoli już po 20 minutach uzyskać 400 km zasięgu. 

W topowej wersji auto będzie dysponowało mocą 600 KM

Osiągnięcie setki ma być realne w czasie poniżej 3 s. a prędkość maksymalna wynosi 260 km/h.

Lotus Eletre ma przejrzyste wnętrze wykończone alcantarą

Zamiast tradycyjnej tablicy z zegarami przed kierowcą rozciąga się cienki cyfrowy wyświetlacz. Podobno jego wysokość nie przekracza 30 mm. Analogicznie taki sam wąski pasek do obsługi m.in. muzyki znajdziemy po stronie pasażera. W środku usytuowano zorientowany w poziomie tablet w rozmiarze 15,1 cali. To nie koniec ekranów – kolejne dwa umieszczone w drzwiach po obu stronach – odpowiadają za obraz z lusterek bocznych.

Na wyposażeniu SUV-a są cztery LIDAR-y, które skanują drogę i pozwalają poruszać się autonomicznie w pewnych określonych warunkach. Aktualizacja technologii odbywa się bezprzewodowo. Standardem jest zawieszenie pneumatyczne, a opcją – dostępna tylna oś skrętna i aktywny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Elektryczny SUV Lotusa wyjedzie z fabryki w Wuhan (tak, to dokładnie TO miasto), a pierwsze dostawy do klientów – na początku tych mieszkających w Chinach – przewidziano na 2023 rok.

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze