Twój blog motoryzacyjny

Toyota GRMN Yaris – hardkorowy hot-hatch na rynek japoński

Na motoryzacyjnych targach w Tokio zadebiutowała Toyota Yaris w wersji GRMN. Jak wskazuje znaczek – auto opracował dział Gazoo Racing, więc można spodziewać się sportowych emocji.

W sumie to już zwykła Toyota GR Yaris dostarcza ich w dużej ilości

Ta napędzana na 4 koła rajdówka bardzo szybko po debiucie rynkowym w 2020 roku stała się sprzedażowym bestsellerem. Do tego stopnia, że Japończycy musieli zwiększać kilkukrotnie wolumen produkowanych egzemplarzy. Czy tak będzie również w przypadku specjalnego wydania GRMN – to się jeszcze okaże.

Czym wyróżnia się Toyota GRMN Yaris?

 Toyota GRMN Yaris hot hatch

Przede wszystkim sztywniejszym nadwoziem (546 dodatkowych zgrzewów punktowych i 12 metrów kleju strukturalnego) oraz niższą masą o 20 kg. Redukcja wagi była możliwa dzięki zastosowaniu włókna węglowego na masce, dachu i tylnym spojlerze. Japończycy pozbyli się również tylnej kanapy i zamontowali klatkę bezpieczeństwa (w wersji Rally). Lepszą aerodynamikę i niższy środek ciężkości uzyskano dzięki poszerzeniu nadwozia o 10 mm i obniżeniu wysokości – także 10 mm.

Toyota GRMN Yaris

Nie zmienił się za to napęd

Pod maską pracuje ta sama 3-cylindrowa turbodoładowana jednostka 1.6 l o mocy 268 KM i momencie obrotowym 390 Nm (wzrost o 30 Nm względem GR Yaris). Połączono ją z 6-biegową ręczną skrzynią z krótszymi przełożeniami i napędem na cztery koła. Na wyposażeniu znajdziemy także mechanizmy różnicowe na obu osiach.

Toyotę GRMN Yaris można wyposażyć w dwa pakiety

 Toyota GRMN Yaris

Wybór pakietu Circuit oznacza poprawione zawieszenie z regulowanymi amortyzatorami Bilsteina, większe hamulce, 18-calowe felgi BBS i zmiany stylistyczne w postaci bocznych osłon i spojlera.

Miłośnicy rajdów mogą zdecydować się na pakiet Rally z nowymi amortyzatorami i stabilizatorami, wspomnianą wyżej klatką bezpieczeństwa i osłoną podwozia.

Toyota GRMN Yaris

Produkcję Toyota GRMN Yaris ograniczono do 500 egzemplarzy

Hot-hatch będzie dostępny wyłącznie na rodzimym japońskim rynku, a chętni na jej zakup zostaną wyłonieni w wyniku loterii. Cena? 7 317 000 jenów, czyli ok. 255 000 zł.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze