Twój blog motoryzacyjny

Abarth 1000 SP – hołd wobec legendarnego modelu z lat 60.

Abarth zbuduje wyjątkowego roadstera na bazie wycofanej z produkcji Alfy Romeo 4C. O ten limitowany do 5 sztuk pojazd powalczą kolekcjonerzy.

Abarth po reaktywacji w 2007 roku kojarzony jest najczęściej z modelami 595 i 695. W przeszłości jednak marka uczestniczyła w wyścigach górskich i długodystansowych, w których prym wiódł Abarth 1000 Sport Prototipo. W 1966 roku ten lekki spyder zasłyną licznymi zwycięstwami, triumfując m.in. w 500-kilometrowym wyścigu na torze Nurburgring.

Wyjątkowy Abarth 1000 SP nawiązuje do historycznego modelu

Abarth 1000 SP

Z zewnątrz podobieństwo do Abartha sprzed 55 lat widać szczególnie w okrągłych przednich i tylnych światłach, wybrzuszonych błotnikach, czy umiejscowieniu wlotów powietrza na masce i w tylnych nadkolach.

Abarth 1000 SP projekt

Pojazd wykorzystuje monokok z włókna węglowego Alfy Romeo 4C Spider. Posiada aluminiową przednią ramą, niezależne zawieszenie z przodu i kolumny MacPhersona z tyłu. Podobnie jak w Alfie Romeo za napęd odpowiada 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,75 l, który umieszczono centralnie. Jednostka generuje 240 KM, a moc trafia na tylne koła za sprawą dwusprzęgłowej przekładni.

Abarth 1000 SP

W Alfie Romeo 4C takie zestawienie umożliwiało sprint do setki w 4,5 s, w przypadku projektu Abarth 100 SP można zapewne liczyć na podobne osiągi.

Abarth 1000 SP powstanie w limitowanej liczbie 5 egzemplarzy

Abarth 1000 SP

Niewykluczone jednak, że Stellantis ma jeszcze kilka zachowanych podwozi i silników Alfy Romeo 4C i zdecyduje się je wykorzystać. Świat motoryzacji tylko by na tym zyskał.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze