Twój blog motoryzacyjny

Skoda Fabia kombi przegrywa z normami emisji spalin

Skoda Fabia kombi nie powstanie, choć jeszcze niedawno mówiło się, że wejdzie do produkcji w fabryce w Kvasinach najpóźniej w 2023 roku. Powód? Rygorystyczne normy emisji spalin w Europie.

Skoda Fabia kombi – nagły zwrot w sprawie rynkowego debiutu

Skoda Fabia w nadwoziu kombi

Prawie rok temu dyrektor generalny Skody, Thomas Schaefer, zapewniał, że nowa Skoda Fabia w nadwoziu kombi trafi na rynek. Te plany jednak są już nieaktualne i Fabii kombi ostatecznie nie zobaczymy. Po prostu jej produkcja się nie opłaca.

Tak wynika z wewnętrznej notatki, którą kierownictwo Skody rozesłało do swoich pracowników

„Niezwykle rygorystyczne normy emisji Euro 7 radykalnie przyspieszyły proces transformacji w kierunku elektromobilności. W związku z tym potrzebujemy nie tylko więcej samochodów elektrycznych, ale także musimy pożegnać się z niektórymi modelami z silnikami spalinowymi szybciej niż to wcześniej planowaliśmy. Postanowiliśmy konsekwentnie inwestować w przyszłość i pożegnać się ze Skodą Fabia w nadwoziu kombi” –tak brzmiała treść broszury ujawnionej przez lokalną agencję informacyjną CTK.

Skoda Fabia kombi – ostatnie takie kombi w segmencie B

Skoda Fabia kombi poprzedniej generacji to zatem przedstawiciel wymarłego gatunku aut z nadwoziem kombi w segmencie B, w którym prym obecnie wiodą hatchbacki i małe SUV-y. W nowej generacji już jej nie zobaczymy.

Skoda Fabia w wersji kombi zadebiutuje w 2021 roku

Za pozostawieniem rodzinnej Fabii w ofercie stał mocny argument. Auto cieszyło się sporą popularnością, a odzwierciedlały to liczby – 35% udział w całkowitej sprzedaży modelu Fabia. Nabywcy kombi doceniali niewątpliwe atuty modelu, czyli pojemny bagażnik i jego przystępną cenę. W obliczu unijnych regulacji nowa Fabia kombi się jednak Skodzie nie kalkuluje.

Koniec Fabii kombi jest zatem zamknięciem pewnego rozdziału w historii czeskiej marki i jednocześnie bardzo smutnym wydarzeniem dla wielu potencjalnych klientów.

Czy jest jakaś alternatywa?

Klientom Skody poszukującym modelu z praktycznym nadwoziem pozostaje zakup Scali, która w jakimś stopniu wypełni lukę po Fabii kombi. Choć trzeba się liczyć z wyższą ceną i mniejszą pakownością.

 

Zdjęcie: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze