Twój blog motoryzacyjny

Bugatti Bolide najpiękniejszym hipersamochodem na świecie

Tak uznało jury składające się z ekspertów w dziedzinie designu podczas 36. edycji Festival Automobile International w Paryżu. W ścisłym finale znalazły się jeszcze Mercedes-Benz AMG One, BAC Mono 2 i Gordon Murray T.50. Ostatecznie liczy się tylko zwycięzca.

Futurystycznie prezentujący się torowy bolid Bugatti tak naprawdę jeszcze nie powstał

Bugatti Bolide superauto

W pewnym sensie jest to więc trochę nagroda na wyrost. Wiadomo jednak, że auto nie będzie się wizualnie różnić od jednorazowego konceptu, który zaprezentowano publicznie w październiku 2020 roku.

Ekstremalny projekt Bugatti Bolide z zeszłego roku został niezwykle ciepło przyjęty przez entuzjastów marki i producent nie miał innego wyjścia, jak zatwierdzić jego produkcyjną wersję. Pierwsze egzemplarze limitowanego do 40 sztuk superauta trafią do klientów dopiero w 2024 roku. Każdy z nich wyceniono na 4 mln euro. Nieźle, jak za pojazd, którym można poruszać się wyłącznie na torze.

Bugatti Bolide poza imponującym wyglądem i ceną jest niezwykłe z kilku innych względów

Bugatti Bolide

Projekt realizuje filozofię Bugatti, według której „forma podąża za wydajnością”. Każdy element Bolide zaprojektowano z myślą o optymalizacji aerodynamiki i uzyskaniu jak najniższej masy. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania w dużych ilościach włókna węglowego (nadwozie i monokok), tytanu (elementy mocujące), czy stopu magnezu (felgi).

Cała konstrukcja już z silnikiem waży zaledwie 1240 kg

Bugatti Bolide

A należy pamietać, że pochodząca z Bugatti Chiron zmodyfikowana jednostka W16 z czterema turbosprężarkami generuje aż 1850 KM. Bolid na 110-oktanowym paliwie ma rozpędzać się do setki w 2,7 s, a do 200 km/w w 4,36 s. Przekroczenie 500 km/h podobno nie stanowi dla niego problemu. I choć wersja produkcyjna będzie nieco słabsza (1600 KM), na osiągi z pewnością nikt narzekać nie będzie.

 

Źródło: Bugatti


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze