Twój blog motoryzacyjny

Ford F-150 Lightning, czyli król pickupów z silnikiem elektrycznym

Ford F-150 jest jednym z najlepiej sprzedających się aut w USA od blisko 40 lat. Wśród pickupów w zasadzie nie ma sobie równych. Ta motoryzacyjna ikona, która doczekała się w sumie 14. generacji, po raz pierwszy w historii będzie dostępna w wersji elektrycznej.

Na tle konkurencji, która dopiero nadjedzie, czyli Riviana R1T i Tesli Cybertruck, Ford F-150 Lightning prezentuje się bardzo zwyczajnie

Ford F-150 Lightning

Elektryczny pickup zachowuje tę samą stylistykę, co spalinowy odpowiednik. Wizualne odstępstwa są minimalne – charakterystyczny design można rozpoznać już z daleka. W wyższych wersjach wyposażenia z przodu znajdziemy listwę LED łączącą się z reflektorami.

„Nasi klienci powiedzieli nam, że chcą czegoś nowoczesnego i zaawansowanego, ale z drugiej strony nie chcą, żeby pickup wyglądał jak statek kosmiczny. Upewniliśmy się, że F-150 Lightning pozostaje wierny DNA ciężarówkom Forda” – powiedział Jasen Turnbull, manager ds. marketingu Forda F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning ma dwa silniki i będzie dostępny z dwoma rodzajami akumulatorów

Ford F-150 Lightning

Ich pojemności jeszcze nie ujawniono, ale wiadomo że na mniejszej można pokonać ok. 370 km na jednym ładowaniu. Większy akumulator pozwala na przejechanie ok. 480 km. W obu przypadkach mamy dwa silniki – zamontowane z przodu i z tyłu oraz napęd na cztery koła. Słabszy wariant oferuje 426 KM, a mocniejszy – 563 KM. Maksymalny moment obrotowy jest taki sam i wynosi 1051 Nm.

Najszybszym sposobem napełnienia baterii jest użycie ładowarki DC o mocy 150 kw

Ford F-150 Lightning

Po 41 minutach ładowania uzyskamy poziom naładowania 80%. Po zaledwie 10 minutach można przejechać ok. 90 km. Najdłużej trwa ładowanie z domowego gniazdka – 19 godzin. Pośrednim rozwiązaniem może być 80-amperowa stacja ładowania w standardzie wersji o większym zasięgu, która zapewnia dalszą jazdę po 8 godzinach.

We wnętrzu nie mogło zabraknąć ogromnego tabletu

Ford F-150 Lightning

Mierzy on całe 15,5 cali i posiada fizyczne pokrętło. Cyfrowe 12-calowe zegary trafiły za kierownicę.

Pickup pociągnie przyczepę o masie do 4,5 tony

Ford F-150 Lightning

A na pace przewiezie ładunek o wadze 900 kg. Specjalne czujniki systemu Inteligent Range pozwolą oszacować zasięg jazdy z obciążeniem. Nabywcy pickupa docenią też jego praktyczność. Frunk, czyli przedni bagażnik ma aż 400 l pojemności, a jego ładowność wynosi 180 kg.

Energię zgromadzoną w akumulatorze można wykorzystać do zasilania różnych sprzętów, czy narzędzi

Nie ma więc problemu, by w plenerze zaaranżować jakąś imprezę, czy zorganizować mobilny warsztat. W kabinie i przestrzeni ładunkowej zaprojektowano w sumie kilkanaście gniazd. W awaryjnej sytuacji elektryczny pickup może pełnić rolę dostarczyciela energii dla domu przez okres 3 dni.

Ford F-150 Lightning

Poza tym Ford F-150 Lightning imponuje osiągami

Do czasu pojawienia się na rynku Tesli Cybertruck pickup Forda nie będzie miał sobie równych. W topowej wersji przyspiesza bowiem do setki w 4,5 s.

Ford F-150 Lightning – cena

Ford F-150 Lightning to elektryczny pickup

Bazowa wersja pickupa startuje od 39 974 dolarów i jest to suma nie uwzględniająca federalnych, czy stanowych ulg podatkowych, które mogą wynieść nawet 7500 dolarów. Elektryczna ciężarówka Forda może być zatem dostępna już za niewiele ponad 30 000 dolarów. Wariant topowy wyceniono na ok. 90 000 dolarów.

Ford F-150 Lightning trafi do sprzedaży dopiero za rok, ale już w pierwszych 24 godzinach od debiutu zebrał ponad 20 000 rezerwacji.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze