Twój blog motoryzacyjny

Oto Skoda Fabia 4. generacji

Jest większa i bardziej zaawansowana technologicznie od poprzedniczki. W kwestii wyglądu również zanotowała duży progres. Nowa Skoda Fabia prezentuje się stylowo i nie mam wątpliwości, że będzie się świetnie sprzedawała.

Skoda Fabia jest prawdziwym hitem czeskiej marki

Od swojej premiery w 1999 roku (niesamowite, że to już ponad 20 lat!) znalazła ponad 4,5 mln nabywców. Najpopularniejszy przedstawiciel segmentu B w obecnej 3. generacji powstaje od 2014 roku. Przyszła pora na następcę, szczególnie że siostrzane modele – Ibiza i Polo zostały już zaktualizowane.

Skoda Fabia 2021

„Fabia jest integralną częścią naszego portfolio od ponad 20 lat i jak żaden inny model uosabia podstawowe wartości naszej marki” – powiedział Thomas Schafer, dyrektor generalny Skody

Skoda Fabia 4. generacji powstała na nowej płycie MQB A0, znanej ze Scali

Skoda Fabia 2021

Przekłada się to na nowe wymiary i przestronniejsze wnętrze i największą w swojej klasie praktyczność. Przy długości 4108 mm Fabia urosła dokładnie o 111 mm. Zwiększył się również jej rozstaw osi – o 94 mm, osiągając 2564 mm.

Skoda Fabia 2021

Chociaż Fabia pozostaje typowo miejskim pojazdem, powiększony bagażnik o 50 l do 380 l (1190 l po złożeniu foteli) pozwoli teraz wielu rodzinom lepiej zaplanować weekendowy wypad za miasto. Pod tym względem Fabia zapatrzyła się na Golfa, który ma bagażnik tej samej wielkości.

Stylistyką Fabia nawiązuje do innych modeli Skody

Skoda Fabia 4 generacja

Hatchback ma lepsze proporcje i wygląda bardziej dynamicznie od schodzącej ze sceny generacji. Za atrakcyjnie uformowaną sylwetką, którą podkreśla nowy lakier Orange Sunset i 18-calowe koła idą aerodynamiczne usprawnienia i niski współczynnik oporu powietrza na poziomie Cx 0,28. Można więc spodziewać się nieco niższego spalania niż do tej pory. Uwzględniając opcjonalny 50-litrowy zbiornik paliwa pokonanie 900 kilometrów na jednym tankowaniu jest jak najbardziej możliwe.

Skoda Fabia 4. generacji – silnik o mocy nawet 150 KM

Nie ma większego zaskoczenia, jeśli chodzi o to, jakie silniki znajdziemy pod maską nowej Fabii, bo Czesi ujawnili już tę informację jakiś czas temu.

Podstawową ofertę gamy silnikowej stanowią 3-cylindrowe 1-litrowe jednostki benzynowe o mocy 95 (175 Nm) i 110 KM (200 Nm). Pierwszy występuje wyłącznie z 5-biegową manualną skrzynią. W drugiej opcji można wybierać pomiędzy 6-stopniowym manualem a 7-stopniowym DSG.

Skoda Fabia 2021

Bazowym silnikiem pozostanie wolnossące 1.0 MPI o mocy 80 KM i 95 Nm momentu obrotowego z 5-biegową skrzynią manualną. Topowa wersja otrzyma 4-cylindrową jednostkę 1.5 TSI o mocy 150 KM, zestawioną z przekładnią DSG. Wyróżnia ją wydajność – pierwsza setka pęka po 7,9 s, a rozpędzanie kończy się przy prędkości 225 km/h.

Wersji hybrydowych i diesli nie przewidziano.

Wnętrze przeszło największą rewolucję

Skoda Fabia 2021 wnetrze

Kolejny raz za inspirację posłużył kokpit Scali oraz Kamiqa. Na liście wyposażenia po raz pierwszy znalazły się cyfrowe zegary w opcji. Opcjonalne są także reflektory Full LED, 9 poduszek powietrznych, podgrzewana kierownica, dwustrefowa klimatyzacja, czy panoramiczny dach. Podobnie jak w nowym Polo, Fabia ma 6,8-calowy dotykowy ekran, który za dopłatą może być większy (9,2 cala).

Skoda Fabia 2021

Poza tym w oczy rzuca się dwuramienna kierownica, okrągłe nawiewy na dwóch końcach deski rozdzielczej, tradycyjny hamulec ręczny i nowe kolory tapicerki. Kierowca będzie mógł również zdecydować się na dekoracyjne oświetlenie wnętrza w kolorze czerwonym lub białym.

Na pokładzie nie zabraknie licznych systemów bezpieczeństwa

Wymieniając kilka najważniejszych: asystent pasa ruchu, asystent jazdy w korku, system automatycznego hamowania, czy aktywny tempomat. W pewnych określonych sytuacjach Fabia także sama zaparkuje.

Skoda nie byłaby Skodą bez pomysłowych rozwiązań Simply Clever

Skoda Fabia 2021

W nowej generacji przewidziano aż 13 nowych funkcjonalności. Wśród nich m.in. gniazdo USB-C w obudowie mocowania lusterka wstecznego, dodatkowy składany schowek w bagażniku, składane oparcie fotela pasażera, zdejmowany cupholder, czy kieszenie do przechowywania smartfonów w oparciach przednich foteli.

Teraz czekamy na oficjalny cennik.

 

Źródło: Skoda


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze