Twój blog motoryzacyjny

Lamborghini Urus z rekordem prędkości na lodzie

Lamborghini Urus ustanowiło rekord prędkości na zalodzonym jeziorze Bajkał w południowej Syberii. Ciekawe, czy będzie odpowiedź ze strony Bentleya Bentaygi Speed.

Lamborghini Urus jest jednym z najszybszych SUV-ów na Ziemi

Jego potężna 4-litrowa podwójnie doładowana jednostka V8 ukryta pod zgrabną maską generuje 650 KM i 850 Nm momentu obrotowego. Wraz z napędem na 4 koła pozwala to na przyspieszenie do setki ze startu zatrzymanego w 3,6 s. Prędkość maksymalna sięga 305 km/h.

Lamborghini Urus podczas przejazdu po lodzie

Rosjanie postanowili sprawdzić, czy równie szybko jak na asfalcie Lamborghini Urus pojedzie na lodzie. Okazją do tego były Dni Prędkości (Days of Speed) – impreza wyścigowa firmy LAV organizowana w południowej Syberii na jeziorze Bajkał.

Lamborghini Urus rozpędziło się do prędkości 298 km/h

Lamborghini Urus na lodowej drodze

Za kierownicą sportowego SUV-a usiadł 18-krotny rekordzista Dni Prędkości – Andrey Leontyev, który na odcinku 1000 km zanotował średnią prędkość 114 km/h. Przebieg przejazdu nadzorowała organizacja FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) i RAF (Rosyjska Federacja Sportów Samochodowych). Na oficjalny wynik musimy jednak poczekac do kwietnia. Co ciekawe, najszybsza zanotowana treningowa próba prędkości w wykonaniu Urusa wyniosła aż 302 km/h.

Rekordy prędkości na lodzie nie cieszą się taką popularnością, jak te na asfaltowej nawierzchni

Mimo to producenci dość chętnie podejmują rękawicę. Do czasu występu Urusa tytuł najszybszego SUV-a na lodzie dzierżył Jeep Grand Cherokee Trackhawk, choć mowa o dość odchudzonej wersji pojazdu.

Najwyższa osiągnięta prędkość na lodzie należy do zmodyfikowanego Audi RS6, które w Zatoce Botnickiej w 2013 roku rozwinęło 335,7 km/h. W tym przypadku jednak autentyczność rekordu nie została potwierdzona przez wiarygodną organizację motoryzacyjną.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze