Twój blog motoryzacyjny

Oto 390-konna Cupra Formentor VZ5

Debiut najmocniejszej Cupry Formentor VZ5 zbiega się z trzecimi urodzinami marki Cupra. Charakterny SUV wyróżnia się mocą i limitowaną produkcją.

Rozszyfrujmy na wstępie, co kryje się za oznaczeniem VZ5

Cupra Formentor VZ5

VZ to skrót od veloz, co w języku hiszpańskim znaczy „szybki”. Numer 5 odnosi się do liczby cylindrów. Pod maskę Cupry Formentor trafił bowiem 5-cylindrowy 2,5-litrowy silnik TFSI z Audi RS Q3. To ceniona na świecie konstrukcja, którą Audi nie chciała się do tej pory dzielić. W RS Q3 generuje 400 KM, w przypadku Formentora VX5 mamy 10 KM mniej i taki sam moment obrotowy – 480 Nm. Cupra jednak jest szybsza w sprincie od niemieckiego kuzyna, pokonując pierwszą setkę w 4,2 s – Audi potrzebuje na to 4,5 s. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

Podobnie jak w Audi moc na 4 koła przekazuje 7-biegowa automatyczna skrzynia DSG

Cupra Formentor VZ5 o mocy 390 KM

Cupra Formentor VZ5 została obniżona o 10 mm względem wersji z jednostką 2.0 TSI. Posiada również adaptacyjne zawieszenie z 15 poziomami regulacji siły tłumienia amortyzatorów oraz sportowe hamulce z 6-tłoczkowymi zaciskami Akebono z przodu. Specjalnie dla tej wersji zaprojektowano też felgi, które mają aż 20-cali.

Cupra Formentor VZ5 – stylistyka

Cupra Formentor VZ5

Z zewnątrz sportowego SUV-a Cupry poznamy po wytłoczeniach na masce, matowo czarnej kratce
i większym wlocie w zderzaku. Inny jest kształt tylnego dyfuzora oraz ułożenie czterech miedzianych końcówek wydechu (a la Lexus z serii F Sport). Na środku tylnej klapy umieszczono czarny matowy napis Cupra, któremu towarzysz oznaczenie VZ5. Wyróżnikiem topowej odmiany będzie też lakier Taiga Grey, dostępny wyłącznie dla tego modelu.

Cupra Formentor VZ5

We wnętrzu znajdziemy kubełkowe fotele w niebieskiej lub czarnej skórze oraz szczotkowane aluminium i miedziane detale. Fotele pokryte skórą Nappa można zaznaczyć w opcjach.

Cupra Formentor VZ5 trafi na rynek w ostatnim kwartale roku

Cupra Formentor VZ5

I będzie limitowana do 7000 sztuk. Chętni muszą więc trzymać rękę na pulsie. Alternatywą dla Formentora VZ5 pozostaje zwykła wersja VZ o mocy 310 KM. Jej cena staruje od 194 500 zł.

 

Źródło: Cupra


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze