Twój blog motoryzacyjny

Porsche Boxster 25 – specjalne wydanie na urodziny

Porsche Boxster obchodzi 25. urodziny. Z tej okazji marka z Zuffenhausen przygotowała jubileuszową odmianę Porsche Boxster 25.

Porsche Boxster po raz pierwszy pojawiło się jako koncept na targach motoryzacyjnych w Detroit w 1993 roku

Porsche Boxster koncept

Auto skradło całe show i było porównywane z kultowym modelem 550 Spyder oraz Porsche 356. Jego nazwa odnosiła się do układu silnika (boxer) i rodzaju nadwozia (speedster). Wobec dużego zainteresowania mediów producentowi nie pozostawało nic innego, jak wprowadzić go na rynek

Wersja produkcyjna ujrzała światło dzienne w 1996 roku

Aby obniżyć koszty pojazd opracowano wraz z nowym Porsche 911 (996). Boxster stracił co prawda smukłość konceptu, ale nadrzędnym celem było przetrwanie recesji, która dotknęła rynek. Lekarstwem na to miał być samochód przystępny cenowo. Ofertę skierowano do tych, którzy aspirowali do posiadania 911-tki, ale nie mieli odpowiednich środków, by zrealizować swoje marzenie.

Pierwsza generacja Boxstera otrzymała oznaczenie fabryczne 986 i wylądowała w Europie z 2,5-litrowym 6-cylindrowym wolnossącym boxerem o mocy 204 KM. W sumie auto doczekało się 4 generacji, stając się punktem odniesienia w swoim segmencie. Warto wspomnieć, że w latach 1996-2003 Boxster był najlepiej sprzedającym się modelem Porsche, aż do debiutu SUV-a Cayenne.

Porsche Boxster 25 to specjalne wydanie na 25. urodziny

Porsche Boxster 25

To wyjątkowy pakiet stylistyczny, odwołujący się do koncepcyjnego Boxstera z 1993 roku. Samochód w jubileuszowym wydaniu charakteryzuje się miedzianymi wstawkami w nadwoziu oraz felgach, z którymi kontrastuje stalowoszare malowanie. Nie zabrakło również specjalnych odznaczeń i emblematów, przypominających o wyjątkowej rocznicy Boxstera.

Porsche Boxster 25 ma czerwone wnetrze

W kabinie króluje skóra w kolorze czerwonym (Bordeaux Red), z którą sąsiadują szczotkowane aluminium i czarne akcenty wykończeniowe.

Wszystkie Boxstery 25 – przewidziano łącznie 1250 sztuk – to modele GTS 4.0

Porsche Boxster 25 wydanie jubileuszowe

To oznacza, że za napęd posłużyła 4-litrowa 6-cylindrowa jednostka o mocy 400 KM. Współpracuje z nią 6-biegowa manualna przekładnia lub dwusprzęgłowa skrzynia PDK do wyboru. Na wyposażeniu znalazł się układ zawieszenia adaptacyjnego PASM oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu z systemem Porsche Torque Vectoring.

Porsche Boxster 25 wyceniono na blisko 99 000 dolarów.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze