Twój blog motoryzacyjny

Mazda w walizce – historia trójkołowego pojazdu Mazdy

Trzy dekady temu Mazda zaprezentowała prawdopodobnie najmniejszy pojazd w historii motoryzacji. Tak mały, że mieścił się w zwykłej walizce.

Mazda i kreatywność

Jest rok 1991. W siedzibie japońskiej marki zostaje ogłoszony wewnętrzny konkurs, który ma na celu zmierzenie się z ideą mobilności. Z dużym naciskiem na kreatywność. Do zadania przystępuje grupa 7 inżynierów. Jeden z nich, na co dzień zajmujący się testowaniem manualnych przekładni Mazdy, poddaje pod rozwagę następującą myśl: co by to było, gdyby po opuszczeniu samolotu i odebraniu bagażu, zamiast czekać w kolejce na taksówkę, czy autobus, po prostu otworzyć walizkę i nią odjechać?

Tak powstał plan jeżdżącej walizki

Jezdzaca walizka Mazdy

Z trzema kołami i dwusuwowym silnikiem spalinowym o pojemności 0,034 l. Silnik o mocy 1,7 KM musiał się zmieścić w walizce Samsonite o wymiarach 57 na 75 cm wraz z reflektorem, światłem stopu, kierunkowskazami i tylnym hamulcem. Oraz niewielkim zbiorniczkiem na paliwo. Montaż nie powinien zajmować więcej niż jedną minutę.

Niewielki budżet, który otrzymali, pozwolił na realizację tego szalonego pomysłu

Mazda w walizce

Jeżdżąca walizka Mazdy miała nisko położony środek ciężkości i rączki z roweru-zabawki. Mimo to rozwijała prędkość ok. 30 km/h. Było to możliwe dzięki niskiej masie – pojazd ważył nie więcej niż 32 kg.

Jak się pewnie domyślacie, samochód-walizka nie trafił do masowej produkcji

Projekt jezdzacej walizki

Nie było tego w planach. Wynalazek japońskich inżynierów zyskał jednak pewien rozgłos w świecie, co zaowocowało stworzeniem dwóch kolejnych egzemplarzy.

Dziś Mazda nie przestaje być kojarzona z innowacyjnymi rozwiązaniami. Przyczynia się do tego m.in. pierwszy na świecie seryjnie produkowany silnik SkyActiv-X, który łączy zapłon iskrowy jednostki benzynowej z zapłonem samoczynnym znanym z Diesla. Znaleźć go można w nowej Mazdzie CX-30.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze