Twój blog motoryzacyjny

Audi e-Tron GT trafiło do produkcji

Audi rozpoczęło produkcję seryjną najpotężniejszego elektrycznego modelu – Audi e-Tron GT. Samochód powstaje w fabryce w Neckarsulm, w której składane jest również Audi R8.

Audi e-Tron GT jest pierwszym Audi, które tak szybko weszło do produkcji seryjnej pomimo trwającej pandemii koronawirusa

Audi e-tron GT trafilo do produkcji

Prototyp poznaliśmy w 2018 roku, a rok później spopularyzował go Tony Stark w filmie Avengers: Koniec gry. Nie obyło się bez kontrowersji. Auto wydawało dźwięki charakterystyczne dla pojazdu spalinowego, co nie wszystkim przypadło do gustu. Swoją drogą Audi przygotowało zestaw dźwięków dla tego modelu i każdy nabywca będzie mógł wybrać sobie swoje ulubione brzmienie. Przejdźmy jednak do konkretów.

Audi e-Tron GT – co o nim wiemy?

Audi e-tron GT to elektryczne gran turismo

Platformę J1 ma tę samą, co Porsche Taycan, choć z zewnątrz wspólnie dzielą tylko przednią szybę. Spowinowacenie z Taycanem oznacza też wysoki poziom komfortu. Kierowca ucieszy się z pneumatycznego regulowanego zawieszenia i napędu na 4 koła. W najmocniejszej konfiguracji RS z dwoma silnikami – po jednym na każdą oś – elektryk będzie w stanie wygenerować nawet 640 koni mechanicznych w trybie overboost. Osiągnięcie pierwszej setki poniżej 3,5 s nie powinno więc być dla Audi specjalnym wyzwaniem. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby udało się zejść do granicy 3 s.

Jeśli chodzi o zasięg, w grę wchodzi ok. 400 kilometrów spokojnej jazdy

Mowa o najmocniejszej wersji. Naładowanie litowo-jonowego akumulatora o pojemności 90 kWh do poziomu 80% potrwa zaledwie 20 minut, jeśli użyjemy szybkiej ładowarki 350 kW. W sumie jego realny zasięg wyniesie 400 kilometrów. W przypadku słabszych wariantów auta z pewnością można liczyć na więcej.

Audi e-Tron GT cena

Audi e-tron GT na drodze

Kwota, jaką trzeba będzie zapłacić za elektryczne Gran Turismo nie jest jeszcze znana. Póki co pozostają spekulacje i przypuszczenia. Dziennikarze z portalu carwow obstawiają, że cena Audi RS e-tron GT sięgnie co najmniej 130 000 funtów (625 000 zł). Najsłabsza odmiana może kosztować ok. 100 000 funtów (480 000 zł). W naszym kraju w podobnej cenie dostaniemy Porsche Taycan 4S (ok. 460 000 zł). Najmocniejsze Porsche Taycan Turbo S startuje od blisko 800 000 zł.

Audi e-Tron GT zadebiutuje na początku przyszłego roku.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze