Twój blog motoryzacyjny

Lamborghini Huracan STO – torowy byk z homologacją drogową

Lamborghini Huracan STO, czyli Super Trofeo Omologato jest torowym potworem, którym można jeździć po publicznych drogach. Czerpie z doświadczenia działu Squadra Corse i ma napęd na tylne koła.

Lamborghini Huracan STO ma wszystko to, co najlepsze w modelu Huracan plus wiele więcej

Lamborghini Huracan STO to pojazd na tor

Przede wszystkim waga. Szereg ulepszeń sprawiły, że to superauto jest lżejsze od Huracana Performante o 43 kg. Jego nadwozie w ponad 75% składa się z włókna węglowego. Do tego mamy tu 20-calowe koła z magnezu (z oponami Bridgestone). Sama przednia szyba zbija wagę o 20%, co przekłada się w sumie na całkowitą masę 1339 kg. Tyle mniej więcej waży zwykły europejski samochód z 3-cylindrowym silnikiem.

Mocnym atutem Lamborghini jest też aerodynamika

Superauto Lamborghini Huracan STO z homologacja drogowa

Maska, błotniki i zderzak stanowią jeden integralny element, który nawiązuje do kultowej Miury, czy ekscentrycznego Sesto Elemento. Z tyłu pojawiły się wloty powietrza w stylu NACA, kanały wentylacyjne znalazły się również na masce. Ważną funkcje do wypełnienia mają tylna płetwa i regulowany spojler. W porównaniu z Lamborghini Huracan Performante zapewniają wzrost wydajności aerodynamicznej o 37% i o 53% większą siłę docisku.

Układ węglowo-ceramiczny Brembo CCM-R pochodzi z samochodów F1

Huracan STO jest totowa bestia

Nowe kanały chłodzące przednich hamulców zapewniają lepsze odprowadzanie ciepła. Ponadto mamy tu do czynienia ze sztywniejszym i na nowo zestrojonym zawieszeniem, bezpośrednim wyczuciem gazu i skrętną tylną osią. Inżynierowie stworzyli także 3 nowe tryby jazdy: STO – zorientowany na drogi, Trophy – na tor oraz Rain – na deszcz.

Moc pozostała niezmieniona

Lamborghini Huracan STO ma naped na tyl

Wolnossąca 5,2-litrowa jednostka V10 generuje 640 KM, czyli dokładnie tyle samo, ile znajdziemy w modelach Huracan Evo z napędem na wszystkie koła i w odmianie Performante z napędem na tył. Zmieniła się za to liczba niutonometrów – Huracan Super Trofeo Omologata ma 565 Nm momentu obrotowego – o 35 Nm mniej od wyżej wspomnianych modeli.

Wnętrze pozbawione jest zbędnych ekstrasów

Lamborghini Huraca STO ma duzo karbonu we wnetrzu

Klatka bezpieczeństwa, fotele kubełkowe, czteropunktowe pasy, sporo włókna węglowego i alcantary oraz do minimum ograniczona elektronika – to w zasadzie wszystko, na co może liczyć kierowca Lambo. To również jasne wskazanie producenta, co do przeznaczenie auta. Tor ma tu zdecydowane pierwszeństwo nad zwykłą drogą.

Lamborghini Huracan Super Trofeo Omologato – cena

Huracan STO to Lamborghini na tor z homologacja

Superauto z Sant’Agata Bolognese startuje od ceny 250 000 euro (netto). Dział personalizacji Ad Personam zadba jednak o to, by była ona wyższa. Do wyboru jest wiele kolorów nadwozia oraz wykończeń wnętrza. Dwukolorowa kombinacja kolorystyczna Blue Laufey z California Orange jest jedną z ciekawszych opcji.

 

Zdjęcia: Lamborghini


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze