Twój blog motoryzacyjny

Nowy Volkswagen Golf R, czyli najmocniejsza R-ka w historii Volkswagena

Prezentuje się dość niewinnie, ale ma torowe przygotowanie. Dodatkowo dysponuje mocą 320 KM i można nim driftowac. Oto Volkswagen Golf R.

Nowy Volkswagen Golf R dołącza tym samym do gamy Volkswagena, w której mamy już wersje Golfa GTI, GTD i GTE.

Wilk w owczej skórze

Volkswagen Golf R

Z zewnątrz nowy Golf R daje się poznać jako zwykły kompakt, którym można pojechać na zakupy lub wypad za miasto. W żadnym wypadku nie obnosi się ze swoimi sportowymi aspiracjami, choć finalne testy przechodził na Nurburgringu. Wygląda całkiem zwyczajnie, no, może poza tylnym spojlerem i czterema końcówkami układu wydechowego firmy Akrapovic (w opcji), które co nieco więcej mówią o jego prawdziwej naturze.

Wnętrze bez ekstrawagancji

Golf R

Wzrok przykuwają sportowe fotele z niebieskim przeszyciem i logo R na oparciach. W opcji mogą być pokryte skórą Nappa. Volkswagen zadbał też o grubszy wieniec kierownicy, na której widnieje przycisk trybu jazdy R. Podobnie jak w GTI nowoczesność wyraża 10-calowy ekran dotykowy oraz cyfrowe zegary.

Pod maską pracuje 2-litrowa jednostka TSI z turbodoładowaniem o pojemności 2 l

Generuje 320 KM i 420 Nm momentu obrotowego, co oznacza wzrost względem poprzedniego modelu o 27 KM i 20 Nm. Z silnikiem połączono 7-biegową przekładnię DSG. O manualnej skrzyni zapomnijcie.

Osiągi hot hatcha są oczywiście imponujące

Golf R

Nie ma tu zaskoczenia: przyspieszenie do setki zajmuje 4,7 s, a prędkość maksymalna sięga 250 km/h.

Golf R standardowo posiada napęd na wszystkie koła 4Motion, ale sam układ jest nieco inny niż we wcześniejszych generacjach. Wyposażony w funkcję wektorowania momentu obrotowego rozdziela moc między osiami oraz tylnymi kołami, z możliwością przesłania nawet do 100% momentu na koło. Volkswagen twierdzi, że dzięki temu poprawia się zwinność auta w zakrętach, a w trybie Drift można nawet jeździć bokiem.

Co jeszcze?

Więcej trybów jazdy. Poza Drift i Race oraz standardowym Comfort jest jeszcze tryb Indyvidual i Special. Ten ostatni stworzono z myślą o torowej zabawie. Poza tym nowy Golf R wyróżnia się na nowo zestrojonym
i obniżonym o 20 mm zawieszeniem, lepszymi hamulcami (większe tarcze) i poprawionym progresywnym układem kierowniczym.

Teraz trzeba poczekać na cenę. Sprzedaż nowego Golfa R ruszy na początku przyszłego roku.

 

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze