Twój blog motoryzacyjny

Urzędnicy Unii Europejskiej kontra podświetlana figurka Spirit of Ecstasy

Figurka Spirit of Ecstasy jest nieodłącznym symbolem Rolls-Royce’a. W podświetlanej opcji to wydatek 3500 funtów. Niewiele jak na cenę samego auta, a można się dodatkowo wyróżnić na drodze. To ma się jednak zmienić.

Podświetlany ornament stoi w sprzeczności z wydanym rozporządzeniem Unii Europejskiej UNECR48, wprowadzonym w 2019 roku w ramach walki z zanieczyszczeniem świetlnym. Opcja nie będzie już dłużej oferowana, a posiadacze Rolls-Royce’a w krajach Unii Europejskiej muszą pogodzić się z usunięciem podświetlenia.

Rolls-Royce

Skąd taki pomysł ?

Podobno znaczna część mieszkańców naszego globu mierzy się na co dzień z tzw. problemem braku czarnych nocy. Jak głoszą lekarze, zbyt duża ilość światła wpływa niekorzystnie na zdrowie, sen i przyczynia się do wielu chorób. I tak w walce z sztucznie rozświetlonym nocnym niebem i billboardami dostało się rykoszetem brytyjskiej marce.

Świecąca figurka zadebiutowała w eksperymentalnym modelu 103EX w 2016 roku

Wkrótce potem trafiła do popularnych modeli Rolls-Royce’a jako opcja. Teraz posiadacze auta z podświetloną figurką na masce zgodnie z prawem będą musieli odłączyć ją od źródła zasilania. Rolls-Royce oferuje pełen zwrot kosztów takiej operacji, a także możliwość jej zamiany na posrebrzany lub klasyczny odpowiednik.

Nie jest do końca jasne, co stanie się z właścicielami, którzy nie dostarczą swojego Rolls-Royce’a do serwisu w celu usunięcia podświetlenia. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której policja ściga kogoś w Phantomie, tylko dlatego, że na jego masce dumnie pręży się iluminująca światłem Flying Lady.

Ciekawe też, czy unijny przepis dotknie innych producentów, np. Mercedesa, czy BMW. Ten pierwszy oferuje podświetlaną listwę w modelu EQ. BMW z kolei wprowadziło niedawno opcję podświetlenia nerek.

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze