Twój blog motoryzacyjny

508,7 km/h – nowym demonem prędkości jest SSC Tuatara

Koenigsegg zdetronizowany. Na zamkniętej drodze w Nevadzie w pełni produkcyjny egzemplarz Tuatary SSC na seryjnych homologowanych oponach Michelin Pilot Sport Cup 2 i paliwie E85 osiągnął w dwóch próbach średnią prędkość 508,7km/h. To nowy rekord prędkości. 

Za kierownicą SSC Tuatara usiadł doświadczony 29-letni kierowca wyścigowy, Oliver Webb

SSC Tuatara w trakcie jazdy

Na tym samym odcinku State Router 160, co 3 lata temu Koenigsegg, Webb rozpędził się w pierwszej próbie do prędkości 484,53 km/h. Druga próba w przeciwnym kierunku była jeszcze szybsza – na wyświetlaczu pojawiły się szalone 532, 93 km/h. Ostatecznie średnia prędkość zanotowana przez certyfikowany sprzęt wyniosła 508,73 km/h. Co więcej, gdyby nie boczne wiatry Webb mógłby pojechać jeszcze szybciej.

Webb opowiedział również o swoich odczuciach przy zbliżaniu się do maksymalnej prędkości. Każdą najmniejszą nierówność na drodze, czy wibrację czuć było znacznie wyraźniej. Hałas wiatru stał się głośniejszy od silnika, a przerywana biała linia na środku drogi zlała się w linię ciągłą.

To nie pierwszy rekord amerykańskiego producenta

SSC Tuatara w trakcie testów prędkości

13 września 2007 roku SSC Ultimate Aero podczas dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach ustanowił średnią 412,22 km/h. W ostatnich 13 latach tytuł najszybszego samochodu na świecie kilkukrotnie zmieniał właściciela. Ostatni rekord należał do Koenigsegga Agera RS i wynosił 447,19 km/h.

Spytacie, czemu w tym towarzystwie nie wymienia się Bugatti Chiron Super Sport 300+? Rok temu superauto Bugatti jako pierwsze przekroczyło przecież granicę 300 mil na godzinę. Odpowiedź jest prosta: próba przeprowadzona na torze Volkswagena – Ehra-Lessien odbyła się tylko w jednym kierunku.

SSC Tuatara jest napędzana przez 5,9-litrowy silnik V8
z podwójnym doładowaniem

5,9-litrowy silnik V8 w SSC Tuatara

Jednostka z płaskim wałem korbowym o mocy 1750 KM powstała przy współpracy Shelby SuperCars ze specjalistą od silników, Tomem Nelsonem z Nelson Racing Engines. Na sucho auto waży zaledwie 1247 kg
i cechuje się współczynnikiem oporu powietrza 0,279 Cx.

Prezentacja SSC Tuatara

Tuatara trafi na rynek w limitowanej liczbie 100 egzemplarzy i teoretycznie można ją będzie kupić. Cena minimalna? 1 650 000 dolarów.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze