Twój blog motoryzacyjny

Mercedes Vision EQXX – elektryk, który ma złamać barierę 1200 km na jednym ładowaniu

Mercedes chce przewodzić w wyścigu aut elektrycznych w kwestii zasięgu. Wypuścił właśnie serię mrocznych szkiców, zapowiadających prototyp Mercedes Vision EQXX.

Niemiecki producent poinformował o nowym projekcie podczas aktualizacji strategii działania marki na rok 2020

Mercedes

Pod nazwą Vision EQXX ma kryć się prototyp samochodu elektrycznego o najdłuższym zasięgu i największej wydajności spośród wszystkich aut z napędem elektrycznym, jakie kiedykolwiek zbudowano. Za takim buńczucznym przekonaniem Mercedesa nie idą na razie żadne informacje techniczne. Wiadomo tylko tyle, że pojazd będzie w stanie pokonać odległość między Pekinem a Szanghajem (niewiele ponad 1200 km). Ze Stuttgartu do Nicei też da radę (814 km). Oczywiście bez zatrzymywania się na ładowanie akumulatorów.

Mercedes

Byłby więc to spory skok jakościowy w stosunku do tego, co oferują aktualnie producenci na rynku, w tym Tesla Motors z modelem S Long Range (ok. 650 km zasięgu).

Nad rozwojem Mercedesa Vision EQXX pracuje zespół specjalistów ze Stuttgartu wraz z grupą AMG High Performance Powertrain z Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do innych firm, które koncentrują się głównie na pojemności akumulatorów i obniżaniu masy, inżynierowie Mercedesa są przekonani, że kluczem w zwiększeniu zasięgu jest aerodynamika auta i wydajność układu napędowego.

Być może Niemcy wiedzą, co mówią

W końcu w 2015 roku zaprezentowali koncept IAA, który wyróżniał się ogromnym potencjałem w zakresie wydajności aerodynamicznej. Sylwetka pojazdu i zastosowane rozwiązania w nadwoziu zaowocowały bardzo niskim oporem powietrza (Cx 0,19). Czy doświadczenie zdobyte przy pracy nad tym autem zostanie wykorzystane w przypadku elektrycznego EQXX-a? Oto jest pytanie.

Na odpowiedź przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać

Mercedes Vision EQXX będzie prototypem i ruchomym laboratorium technologicznym. Nie można go traktować jako zapowiedź seryjnego modelu.

Submarka EQ (Electric Intelligence) Mercedesa jest jeszcze w powijakach

Mercedes

Pierwszym elektrycznym modelem ze Stuttgartu jest EQC. To auto w opakowaniu SUV-a, które wielkościowo plasuje się pomiędzy modelami GLC i GLE. Jego akumulator o pojemności 80 kWh zapewnia pokonanie do 450 km według cyklu NEDC. Mercedes ma jeszcze w ofercie elektryczną klasę V, czyli model EQV. W tym przypadku z baterii 90 kWh zasięg wynosi ok. 418 km (NEDC). Gama pojazdów elektrycznych będzie się stopniowo powiększać. Według planów Mercedesa na rok 2030 ponad 50% sprzedaży aut osobowych mają stanowić auta na prąd i hybrydy z wtyczką.

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze