Twój blog motoryzacyjny

Maserati MC20 – nowy rozdział w historii włoskiej marki

Maserati chce wrócić do korzeni, czyli do tworzenia pojazdów o sportowej charakterystyce z najwyższej półki, którymi można objechać tor wyścigowy. Takim autem był model MC12. Maserati MC20 ma podobne aspiracje. Na początku debiutuje coupe w wersji drogowej.

Praca nad autem zajęła 2 lata

MC20

Maserati MC20 jest pierwszym pojazdem produkcyjnym włoskiej marki z drzwiami podnoszonymi do góry. Jego sylwetkę opracowano w tunelu aerodynamicznym, poświęcając temu zadaniu łącznie 2000 roboczogodzin. Optymalizację wydajności udało się pogodzić z atrakcyjną stylistyką – coupe świetnie wygląda.

MC20

Nie ma tu epatowania brutalnymi dokładkami, czy wielkimi spojlerami. Styliści postawili na elegancję i prostotę formy. Z przodu wyróżniają się diodowe reflektory i charakterystyczny grill. Odsłonięte włókno węglowe pokrywa przedni splitter, dach, boczne progi i ciągnie się aż do dyfuzora. Na szczególną uwagę zasługuje pokrywa silnika z wyciętym trójzębem oraz zjawiskowe felgi.

Wnętrze jak na supersamochód jest dosyć skromne

MC20

Konsola środkowa pokryta włóknem węglowym zorientowana jest na kierowcę. Ma on do dyspozycji 10-calowy ekran dotykowy, cyfrowe zegary, bezprzewodową ładowarkę i selektor trybu jazdy (GT, Wet, Sport, Corsa oraz ESC off, który dezaktywuje system stabilizacji toru jazdy). Maserati zadbało także o pełną łączność z Internetem.

Nettuno. Tak Maserati nazwało 3-litrowy silnik V6

Maserati MC20

Nie jest to jakaś jednostka Alfy Romeo, ale całkowicie samodzielnie opracowany motor umieszczony centralnie, który wspiera para turbosprężarek. Jego moc wynosi 630 KM, moment obrotowy – 730 Nm. Napęd na tylną oś trafia za sprawą 8-biegowej automatycznej przekładni Getrag.

Uwzględniając niska masę nie przekraczającą 1500 kg Maserati MC20 odznacza się niezłymi osiągami. Rozpędzenie do setki zajmuje tylko 2,9, a przyspieszanie kończy się przy prędkości 323 km/h.

Maserati MC20

Oprócz jednostki benzynowej włoski producent szykuje również wersję z napędem elektrycznym.

W USA cena Maserati MC20 zaczyna się od 210 000 dolarów. Na rynek trafi w przyszłym roku.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze