Twój blog motoryzacyjny

10 faktów na temat elektrycznej Skody Enyaq

Elektryczny SUV Skody o nazwie Enyaq zadebiutował w czeskiej Pradze. Z całej masy oficjalnych informacji na jego temat wyodrębniłem dziesięć ciekawostek. Zaczynamy.

1. Podświetlany grill

Enyaq

Przede wszystkim Skoda Enyaq świetnie wygląda. Nie jest to najważniejsza zaleta elektryka, ale z pewnością będzie miała wpływ na jego popularność. Jako bliźniak Volkswagena ID.4. bije go pod tym względem na głowę. Ze stylistyką wiąże się też pierwsza ciekawostka – Enyaq może mieć za dopłatą świecący efektownie grill, który składa się z aż 130 diod LED. W bazowej wersji zastępuje go czarny plastik.

2. Aerodynamiczność

Kształt SUV-a z reguły nie idzie w parze z przesadną aerodynamicznością. Projektantom Skody udało się jednak osiągnąć wyjątkowo niski współczynnik oporu powietrza Cx, który wynosi tylko 0,27. Dla porównania Audi e-tron ma 0,28.

3. Najsłabsza wersja ma zasięg 340 kilometrów

W tej odmianie Skoda Enyaq ma napęd na tył i akumulator 55 kWh. Bazową Enyaq (iV 50) poznamy m.in. po 18-calowych stalowych felgach.

4. Maksymalnie 500 kilometrów na jednym ładowaniu

Enyaq

Wariant z akumulatorem o pojemności 82 kWh i z silnikiem o mocy 150 kW (iV 80) umożliwi pokonanie do 510 kilometrów w cyklu WLTP. W sumie przewidziano 5 wersji silnikowych i trzy rozmiary akumulatorów (50, 60 i 80 kWh). Model z największym zasięgiem będzie miał napęd na jedną oś.

5. Napęd na cztery koła

Dwie najwyżej stojące w hierarchii wersje Skody Enyaq otrzymają napęd 4×4. To iV 80X oraz sportowa odmiana RS. Wyposażone w akumulator 82 kWh pokonają do 460 kilometrów.

6. Wersja RS osiąga 180 km/h i przyspiesza do setki w 6,2 s

Skoda Enyaq

7. Ładowanie baterii do 80% nawet w 38 minut

Dzięki zastosowaniu szybkiej ładowarki o mocy do 125 kW naładowanie największego akumulatora do poziomu 80% nie powinno zająć więcej niż 40 minut. Skorzystanie z wallboxa (moc 11 kW) wymaga uzbrojenia się w cierpliwość – w zależności od rozmiaru baterii czas naładowania zajmuje od 6 do 8 godzin.

8. We wnętrzu króluje 13-calowy wyświetlacz ekranu multimediów

Enyaq

Poza tym można znaleźć pewne podobieństwa do kokpitu Octavii, czy Scali. Enyaq jest za to pierwszym modele Skody z wyświetlaczem przeziernym z technologią rozszerzonej rzeczywistości. Jeśli mowa o technologii, wszystkie światła są LED-owe, a w opcjach można zaznaczyć reflektory LED Matrix.

9. Pojemny bagażnik

Bagażnik Skody Enyaq pomieści 585 litrów. To wynik minimalnie mniejszy od tego, co oferuje największy SUV Skody, czyli Kodiaq. Jego kufer jest większy o 65 litrów.

10. Na start limitowana wersja Founders Edition

Skoda Enyaq

Powstanie w liczbie 1895 egzemplarzy. To ukłon w stronę historycznej rocznicy założenia marki, która w tym roku obchodziła 125 lat.

Produkcja elektrycznej Skody Enyaq ma ruszyć jeszcze w tym roku, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów w 2021 roku.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze