Twój blog motoryzacyjny

Europejczycy mają BMW X7, Chińczycy właśnie dostali Hongqi E-HS9

Te dwa auta mogłyby rywalizować ze sobą nie tylko na gabaryty grilla. Oba mierzą ponad 5 metrów długości i stylistycznie nie grzeszą skromnością. Hongqi ma jednak jeszcze większe aspiracje, w końcu rysował go projektant Rolls-Royce’a.

W Chinach zadebiutował właśnie luksusowy, potężny SUV

Hongqi

Nazywa się Hongqi E-HS9 (czytaj hondżi) i stanowi wersję produkcyjną koncepcyjnego modelu E115, który zaprezentowano we Frankfurcie w 2019 roku. Chińczycy wiążą z nim ogromne nadzieje, wierząc, że szybko stanie się alternatywą dla szykownego Cullinana. Producent planuje w pierwszych 6 miesiącach wyprodukować ponad 50 000 egzemplarzy auta.

Porównania z Rolls-Royce’m nie są bezpodstawne

Hongqi

Za jego spektakularny wygląd odpowiada bowiem Giles Taylor, stylista odpowiedzialny za projekt pierwszego SUV-a brytyjskiej marki. W kwestii ceny, o której za chwilę, Hongqi ma bliżej jednak do BMW X7.

Grill? Jeden zero dla Hongqi

Jeśli chodzi o inne wymiary, rywalizacja z BMW jest bardziej wyrównana. X7 jest długie na 5151 mm, szerokie na 2000 mm i wysokie na 1805 mm. Hongqi E-HS9 jest ciut dłuższy (5209 mm) i szerszy (2010 mm), ale odstaje wysokością (1731 mm). Rozstaw osi obydwu aut jest niemal identyczny i wynosi 3105 mm u BMW wobec 3110 mm w Hongqi. W obydwu przypadkach standardem są 21-calowe felgi, ale w opcji można wybrać 22-calowe obręcze.

Hongqi E-HS9 ma dwa silniki

Hongqi

W odróżnieniu od BMW X7, który ma tylko jeden. Klienci BMW mogą jednak mieć pod maską V8, które nieźle brzmi. Hongqi nie wydaje żadnych dźwięków. To samochód w pełni elektryczny z jednym silnikiem umieszczonym z przodu i drugim przy tylnej osi. W wariancie podstawowym obydwie jednostki mają po 218 KM (i 350 Nm). W wersji Performance tylny silnik generuje 333 KM. Zasilanie zapewnia sporych rozmiarów bateria o pojemności 92,4 kWh – taka sama w obydwu wariantach. Zasięg na jednym ładowaniu dla podstawowego modelu sięga podobno 500 kilometrów (normy NEDC).

Szczegółowy cennik nie jest jeszcze znany

Hongqi

Przypuszczalnie chińska cena Hongqi E-HS9 będzie mieściła się w przedziale 480 000 – 550 000 juanów, czyli między 67 000 – 77 000 dolarów. BMW X7 startuje od co najmniej miliona juanów, czyli ok. 149 000 dolarów. Dla porównania Rolls-Royce Cullinan, na którym Hongqi się wzoruje, kosztuje ponad 330 000 dolarów.

Dostawy do pierwszych klientów przewidziano na wrzesień.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze