Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Volkswagen Tiguan po kosmetycznych poprawkach i w wersji hybrydowej

Najlepiej sprzedający się SUV Volkswagena przeszedł lifting. Zmiany z zewnątrz są niewielkie i sprowadzają się raczej do kuracji odmładzającej. Więcej dzieje się w kwestii napędu – debiutuje hybryda plug-in i gwarantujący sportowe emocje wariant z literką R.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Wizualnie Tiguan ma wiele wspólnego z najnowszym Golfem

Volkswagen Tiguan

Z przodu pojawiły się matrycowe reflektory LED (IQ.Light), które przypominają te zastosowane w Golfie numer 8. Producent zdecydował się także na większy zderzak z wyraźniejszymi wlotami powietrza.

Tiguan

Mniej dzieje się z tyłu, choć światła zyskały nowy wzór, a zderzak stał się masywniejszy. Napis „Tiguan” powędrował na środek klapy, gdzie sąsiaduje ze znaczkiem „4Motion”.

Najwięcej zmian zaszło w kabinie

Tiguan

Pojawiła się nowa wielofunkcyjna kierownica z panelami dotykowymi, które zastępują fizyczne przyciski. Tych nie uświadczymy również obsługując klimatyzację – tę rolę pełnią suwaki. Wspominając o technologii, Tiguan ma teraz nowy system multimedialny z możliwością obsługi głosowej i z funkcją Android Auto i Apple CarPlay. Cyfrowe wskaźniki zastępują analogowe zegary i mogą być dostępne w rozmiarze 8 lub 10,25 cala.

Nowością jest również nowy system audio Harman Kardon na pokładzie w zamian za spotykane do tej pory Dynaudio. Kupujący nowego Tiguana mogą liczyć na lepsze materiały wykończeniowe, nowe dekory i ambientowe oświetlenie.

Volkswagen stawia na elektryfikację

Tiguan

Stąd hybryda plug-in z napędem na przód, która wykorzystuje połączenie jednostki 1,4 TSI z motorem elektrycznym. Łączna moc układy wynosi 245 KM. Na jednym ładowaniu akumulatora pojazd pokona ok. 50 kilometrów według WLTP, rozpędzając się nawet do 130 km/h.

Tiguan R

Obok hybrydy debiutuje też wariant R z napędem na 4 koła i bardziej bezpośrednim układem kierowniczym. Z zewnątrz wyróżnia się większymi obręczami oraz czterema końcówkami układu wydechowego marki Akrapovic (opcja). Będzie miał 320 KM, które zapewnia 2-litrowa jednostka TSI.

Tiguan

Volkswagen przekonuje, że Tiguan R to „sportowy charakter i możliwość jazdy na torze w połączeniu z wszechstronnością”. W realizacji tego celu ma pomóc nowy układ przeniesienia napędu na cztery koła z systemem Torque Vectoring, czyli kontrolą podziału momentu obrotowego pomiędzy kołami.

Nowy Volkswagen Tiguan trafi do europejskich salonów w tym roku.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze