Twój blog motoryzacyjny

Lamborghini SCV12 – nowa torowa bestia z Sant’Agata Bolognese z V12

SC, czyli Squadra Corse. Tak nazywa się sportowy dział Lamborghini, który stoi za powstaniem tego auta. Jeśli chodzi o V12 – wszystko wydaje się jasne. Trzeba jednak doprecyzować, że to najmocniejsze wolnossące V12 w historii marki. Ma 830 KM.

Do tej pory najmocniejszym wolnossącym silnikiem mogło pochwalić się Lamborghini SVJ

Najmocniejsze Lamborghini z V12

Przewidywana na lato premiera Lamborghini SCV12 zwiastuje więc dobrą wiadomość – V12 jeszcze nie zginęło. Wspomniane 830 KM trafia na tylne koła za sprawą 6-stopniowej sekwencyjnej przekładni, znanej z Huracana Super Trofeo EVO.

Wysokoobrotową jednostkę V12 pod względem mocy przebija jedynie silnik Astona Martina Valkyrie, który generuje 1000 KM.

Lamborghini SCV12 zaprojektowano tak, by najszybciej jeździło na torze

Lamborghini SCV12

W tym sensie jest to kolejna torowa zabawka w stylu Lamborghini Sesto Elemento, pozbawiona komfortowych udogodnień. Pojazd ma rozbudowany zestaw aerodynamiczny, niestandardowe tylne skrzydło z włókna węglowego i liczne lotki i elementy odpowiednio kierujące przepływem powietrza. Na szczególną uwagę zasługuje specjalny wlot na dachu, który wtłacza powietrze do silnika i wpływa na wydajność. To jedno z nowych zastosowanych rozwiązań w obliczu braku turbodoładowania.

Lamborghini SCV12 odznacza się siłą docisku do podłoża wyższą od bolidów z klasy GT3

Lambo SCV12

Dopracowano też nadwozie, które jest lekkie, dzięki zastosowaniu karbonowego monokoku, czy magnezowych felg. Masę całkowitą obniża również tylne zawieszenie push-rod, zamocowane bezpośrednio do skrzyni biegów.

Lamborghini zaprezentuje oficjalnie nowy model jeszcze tego lata

Wtedy poznamy cenę i limit produkcyjny, wstępnie określany na 40 sztuk. Jedno jest pewne: potencjalni zainteresowani autem muszą się przygotować na 7-cyfrową kwotę. W cenie przewidziano kartę członkowską elitarnego klubu i dostęp do licznych programów i jazd po najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Wsparcie techniczne zapewni dział Squadra Corse, a za szkolenie będzie odpowiadał Emanuele Pirro, 5-krotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze