Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Koniec produkcji Seata Alhambry

Ofiarą popularności SUV-ów pada Seat Alhambra, który z końcem roku zniknie z oferty hiszpańskiego producenta. Podobny los czeka również Volkswagena Sharana.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Popularny MPV zadebiutował na rynku w 1996 roku. Doczekał się w sumie dwóch generacji, a ostatnia zadebiutowała w 2010 roku, od tego czasu przechodząc kilka drobnych aktualizacji.

Alhambra

Rok 2019 nie był zły dla marki SEAT

Sprzedaż wzrosła o 6,3% do 23 700 sztuk, ale najwyraźniej to za mało, by Alhambrę utrzymać przy życiu. Hiszpanie są świadomi tego, że poszukujący 7-osobowego auta wolą SUV-y, a swój wzrok kierują w kierunku atrakcyjnie prezentującego się modelu Tarraco. To właśnie największy SUV marki, wyróżniający się dynamicznymi proporcjami, wypiera z produkcji praktycznego (przesuwane drzwi boczne), ale nie tak stylowego minivana.

W podobnej sytuacji jest bliźniaczy Volkswagen Sharan, mechanicznie powiązany z Alhambrą

Volkswagen Sharan

Auto powstaje w tej samej fabryce w Pameli (Portugalia) i także wypadnie z oferty. Obydwa auta porównywaliśmy swego czasu w naszym teście motoryzacyjnym.

W tej chwili trwa przerwa produkcyjna spowodowana obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa, ale najprawdopodobniej po wznowieniu pracy Sharan pozostanie w sprzedaży tylko do końca roku.

Nie wszędzie jednak rodzinne minivany tracą na znaczeniu

Chiny są tu dobrym przykładem. Pod koniec zeszłego roku w Państwie Środka Volkswagen wprowadził model Viloran, którego można traktować jako następcę Sharana. To sporych rozmiarów pojazd dla wieloosobowej rodziny. Mierzy ponad 5,3 m długości i celuje w bogatych klientów, którzy cenią sobie komfort jazdy.

Viloran

Przyjdzie mu konkurować z minivanem Lexusa o oznaczeniu LM oraz luksusowym vanem Buick GL8.

Buick

Żaden z nich w Europie nie jest dostępny.

 

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze