Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #114

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia m.in. o zakończeniu produkcji BMW i8 oraz szalonych planach Koenigsegga. Zapraszam.

6

Po 6 latach produkcji BMW żegna się z hybrydowym modelem i8. To jeden z najlepiej sprzedających się zelektryfikowanych pojazdów sportowych na świecie, pomimo wysokiej ceny bazowej, która wynosiła ok. 150 000 dolarów. W grudniu zeszłego roku z taśmy w Lipsku zjechał egzemplarz numer 20 000.

i8

Dostępne w wersji coupe oraz roadster i8 wykorzystuje niewielki 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,5 l umieszczony z tyłu i elektryczną jednostkę z przodu. Łączna moc układu to 374 KM i 570 Nm. Te wartości w połączeniu z idealnym rozkładem mas przekładały się na świetne prowadzenie i niezłe osiągi (,4 s do setki). „Robotę” robił też wygląd. Przez te 6 lat BMW i8 nic nie straciło ze swojej stylistycznej świeżości.

Co dalej? BMW chce rozszerzyć ofertę do 25 zelektryfikowanych modeli do roku 2023. Wśród nich należy spodziewać się następcy niezwykle oryginalnego i8.

3000

Koenigsegg zamierza postawić kropkę nad i w kwestii rekordów prędkości. Wyznaczonym celem jest granica 500 km/h. Ma ją zrealizować Koenigsegg Jesko Absolut. To specjalna wersja Jesko, dopracowana aerodynamicznie.

Jesko Absolut

Auto spędziło w tunelu aerodynamicznym łącznie 3000 godzin, co zaowocowało obniżeniem współczynnika oporu powietrza do poziomu 0,278 (Cx). Pierwsze symulacje komputerowe są bardzo optymistyczne i wskazują, że Jesko Absolut może pomknąć nawet 530 km/h. Próba ustanowienia rekordu prędkości uzależniona jest jednak od znalezienia odpowiednio długiej prostej, co zajmie trochę czasu. Na szczęście Mr. Koenigsegg jest dobrej myśli.

1 000 000

Tesla Motors świętowała wyprodukowanie milionowego auta. O tym historycznym wydarzeniu w firmie poinformował sam Elon Musk na twitterze. Jubileuszowym egzemplarzem jest crossover Model Y w kolorze czerwonym.

Model Y

Pierwsza Tesla wyjechała na drogę w 2008 roku, a był to Roadster. Do spopularyzowania marki przyczynił się Model S, dostępny w sprzedaży od 2012 roku. W 2015 roku ruszyła produkcja Modelu X, a dwa lata później świat ujrzał budżetowy Model 3.

Gratulujemy Tesli i życzymy kolejnych jubileuszy. Według wstępnych prognoz świętowane drugiego miliona może odbyć się już za 2-3 lata, a przyczynić ma się do tego produkcja nowego pickupa, czyli Tesli Cybertruck.

1193

Świat szybkich superaut powiększa się o nową propozycję od duńskiego producenta Zenvo. To nowy model TSR-S, który zyskał kilka nowych rozwiązań poprawiających efektywność podczas szybkiej jazdy. Należy do nich przede wszystkim nowatorska skrzynia biegów z tzw. modułem hybrydowym, zapewniająca zwiększenie mocy, jeśli zajdzie taka konieczność. Na uwagę zasługują również kute felgi z włókna węglowego, które są lżejsze w sumie aż o 15 kg względem wcześniejszych obręczy.

Zenvo z odswiezonym modelem TSR-S

Odświeżone Zenvo TSR-S oferowane jest z 5,8-litrową, podwójnie doładowaną jednostką V8 o mocy 1193 KM. Jego produkcję ograniczono do 5 sztuk rocznie, a cena zaczyna się od 1 450 000 euro.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze