Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #108

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia m.in. o sukcesach sprzedażowych Lamborghini i pożegnaniu kultowej dla Bentleya jednostki V8. Zapraszam.

4962

Najlepiej sprzedającym się modelem Lamborghini w ubiegłym roku był… nie m zaskoczenia – model Urus. Szybki SUV sprzedał się w liczbie 4962 egzemplarzy. Drugi w statystykach był Huracan Evo – 2139 sztuk, wyprzedzając Aventadora S – 1104 sztuki.

Urus

To 9 rok z rzędu, kiedy Lamborghini świętuje wzrost sprzedaży. W stosunku do 2019 roku był to skok aż o 43% (w sumie 8205 sprzedanych aut).

W grudniu prezes firmy, Stefano Domenicali, w jednym z wywiadów powiedział, że Lamborghini w następnych latach ograniczy produkcję do ok. 8000 pojazdów, by zachować pewien stopień ekskluzywności. Osiągnięcie progu 10 000 samochodów produkowanych rocznie ma być uzależnione od nowego auta w portfolio i przeanalizowaniu mocy przerobowych. Aktualnie trwają prace nad hybrydowym wariantem Urusa oraz jego sportowym wcieleniem ST-X.

6

Cayman GTS

Porsche wraca do 6-cylindrowego silnika wolnossącego w Caymanie GTS oraz w 718 Boxster GTS. Do tej pory auta jeździły z krytykowaną przez fanów Porsche 4-cylindrową 2,5-litrową jednostką z turbodoładowaniem, która swego czasy zastąpiła właśnie 6-cylindrowy motor. Porsche wysłuchało jednak opinii klientów i teraz nastąpi powrót do wolnossącej jednostki. Ma 4-litry pojemności i 400 KM, a pochodzi ze sportowego modelu GT4. Cena Caymana startuje od 407 000 zł, a do Boxstera trzeba dopłacić 3000 zł.

60

Mulsanne

Bentley żegna się z 6,75-litrową jednostkąV8, która była produkowana od 1959 roku (60 lat). Z tej okazji wypuścił specjalną edycję modelu Mulsanne – 6.75 Edition, przygotowaną przez Mullinera. Ograniczona do zaledwie 30 sztuk limuzyna również przechodzi do historii, a zastąpi ją nowy Flying Spur.

500

Koenigsegg Jesko

Koenigsegg szykuje się do pobicia rekordu prędkości Bugatti. Na genewskich targach zadebiutuje koncept o wiele mówiącej nazwie Mission 500. Liczba ma odnosić się do prędkości maksymalnej 500 km/h. Za bazę może posłużyć model Jesko, który ujrzał światło dzienne w zeszłym roku.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze