Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Co dalej z lusterkami? Aston Martin ma pewien pomysł

Brytyjski producent aut wraz z amerykańską firmą Gentex Corporation pokazał cyfrowe lusterko wsteczne z Full Display Mirror, które zbiera obraz z trzech różnych kamer. Okazją do tego stały się coroczne targi Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Rezygnacja z lusterek bocznych? Nie ma takiej potrzeby

Audi e-tron jest jednym z pierwszych aut na świecie, które zamiast klasycznych lusterek posiada kamery. Takie rozwiązanie niweluje martwe pole, ponieważ kamery poszerzają kąt widzenia oraz lepiej filtruje obraz w nocy. Zminimalizowany zostaje także problem parowania lusterek. Krytycy jednak wskazują na awaryjność samej technologii, której jeszcze daleko do niezawodności. Jeśli kamery „padną” w trakcie jazdy, kierowca może znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Wydaje się, że Aston Martin i Gentex znalazły wyjście z tej sytuacji

Aston Martin

To hybrydowy system monitorowania, który tak naprawdę stanowi uzupełnienie dla tradycyjnych lusterek. Te nadal pełnić będą swoją funkcję. Kluczowe jest konfigurowalne lusterko wsteczne z wyświetlaczem LCD, które pokazuje obraz z zewnątrz w trzech podzielonych sekcjach. Dostarczą go trzy kamery – jedna umieszczona na dachu i dwie pod klasycznymi lusterkami. W przypadku awarii kamer lub złych warunków pogodowych, wyświetlacz cyfrowy jednym kliknięciem będzie można zamienić w zwykłe lusterko z opcją automatycznego ściemniania obrazu.

Według Astona Martina, tego typu rozwiązanie jest najbardziej kompleksowe, bo spełnia wymagania producentów oraz regulacje odnośnie bezpieczeństwa i przepisów w zakresie niezbędnego wyposażenia pojazdów.

Cyfrowe lusterko Aston Martin

Nowinka technologiczna z CES nie trafi jednak tak od razu do masowej produkcji

Aktualnie trwają testy prototypu w modelu DBS Superleggera. W pierwszej kolejności o zaletach i ewentualnych wadach systemu Full Display Mirror przekonają się nabywcy ultrarzadkiego DBS GT Zagato. To zaledwie 19 osób.

 

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze