Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #101

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia m.in. o najmocniejszym produkcyjnym aucie na świecie. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


2040

Aspark Owl z Japonii

Po kilku latach pracy nad prototypem superszybkiego elektryka, Japończycy w końcu pokazali finalny produkt. Mowa oczywiście o Aspark Owl – najmocniejszym obecnie produkcyjnym aucie na świecie. Jeszcze do niedawna w tej kategorii na najwyższym podium stał Lotus Evija, którego 4 silniki generowały blisko 2000 KM. Aspark Owl może pochwalić się mocą aż 2040 KM i momentem obrotowym równym 2000 Nm.

Przy takich wartościach Aspark Owl cechuje się świetnymi osiągami. Producent deklaruje przyspieszenie do setki w czasie 1,9 s oraz prędkość maksymalną 400 km/h. Zasięg na pełnej baterii litowo-jonowej (64 kWh) to 450 km. Na rynek trafi 50 sztuk tego hiperauta w cenie 2,9 mln euro każdy.

12

Maserati

Po 12 latach produkcji Maserati GranTurismo zostało oficjalnie wycofane z oferty. Na otarcie łez Włosi przygotowali tzw. projekt one-off, czyli jednorazowy egzemplarz o nazwie Zeda, który wyróżnia się oryginalnym malowaniem i symbolicznie ma wprowadzać markę w nową erę motoryzacji.

Przez cały okres produkcji Maserati sprzedało 28 805 egzemplarzy coupe i 11 715 sztuk wersji GranCabrio, która powstawała od 2010 roku. Włoska marka myśli już o przyszłości i podobno przygotowuje już trzy nowości na 2021 rok. Modernizację przechodzi także fabryka w Modenie, która zapewne będzie musiała sprostać nowym wyzwaniom z zakresu elektryfikacji napędu i autonomii.

4

Octavia kombi

Skoda Octavia 4. generacji jest zdecydowanie najważniejszą premierą mijającego tygodnia. Trudno się temu dziwić, skoro każdego roku sprzedaje się w liczbie 400 000 sztuk. W nowej odsłonie samochód zwiększył nieco swoje wymiary, ale także, co istotniejsze, zyskał na jakości, materiałach wykończeniowych we wnętrzu i wyposażeniu. Inżynierowie zadbali również o szeroką ofertę silnikową. Jeśli chodzi o stylistykę, każdy musi ocenić sam. Więcej o niej tutaj.

620

Ferrari Roma

Rzym lat 50. i 60. stał się inspiracją dla Ferrari do stworzenia nowego modelu o nazwie Roma. To klasyczne coupe, którego spójna stylistyka w stylu retro odgrywa znacznie ważniejszą rolę od tego, co pod maską (3,9 l V8 620 KM).

Ferrari sprawia wrażenie dopracowanego w każdym calu, a na szczególną uwagę zasługuje tył pojazdu z dynamicznie prezentującymi się światłami. Klamki chowane w nadwoziu stanowią tylko nowoczesny dodatek. Ciekawe, jak Roma będzie się sprzedawać – podobno jego cena jak na Ferrari ma być mocno konkurencyjna.

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze