Twój blog motoryzacyjny

Skoda Octavia 4. generacji – premiera

Na specjalnej imprezie w Pradze zadebiutowała nowa Skoda Octavia. Czwarte wcielenie najpopularniejszego modelu czeskiej marki trafi na rynek w pierwszej kolejności w nadwoziu kombi.

Nowa Octavia oparta jest na platformie MQB Volkswagena, przez co jest jeszcze bardziej praktyczniejsza. Wersja liftback mierzy 4689 mm długości, czyli 19 mm więcej od poprzednika. Zyskało też kombi – 22 mm względem odchodzącego modelu. Obydwa pojazdy są również o 15 mm szersze. Rozstaw osi pozostał za to bez zmian i wynosi 2690 mm.

Wydłużenie auta przekłada się na większą pojemność bagażnika

Przestrzeń wzrosła o 10 l (do 600 l) w liftbacku oraz o 30 l w kombi (teraz ma 640 l). Dodatkowe milimetry na kolana odczują także pasażerowie siedzący z tyłu.

Trzeba przyznać, że Octavia prezentuje się niezwykle elegancko

Jest bardziej premium. Wizualnie największa zmiana zaszła z przodu, gdzie Skoda zrezygnowała z dzielonych reflektorów. Pojawiła się nowa kratka grilla, zderzaki, a z tyłu cieńsze światła i napis na klapie „Skoda”. Kombi otrzymało spojler dachowy oraz tylną wycieraczkę, za którą w liftbacku trzeba dopłacić. Po raz pierwszy można zamówić reflektory Full LED Matrix i dynamiczne kierunkowskazy.

Bogate wyposażenie na pokładzie

Zamiast tradycyjnych zegarów mamy tzw. virtual cockpit, a w miejscu klasycznej dźwigni pojawia się dżojstik obsługujący skrzynię DSG. Deska rozdzielcza zdominowana została przez wolnostojący ekran dotykowy w rozmiarze 8,25 lub 10 cali, w zależności od wybranej specyfikacji. Zadebiutował wyświetlacz HUD, a w oczy rzuca się również dwuramienna kierownica.

Fotele producent przedstawia jako „wyjątkowo przyjazne dla pleców”, po raz pierwszy z funkcją masowania i wentylacji w topowych modelach. W opcji można zakreślić także 3-strefową klimatyzację, obsługiwaną całkowicie dotykowo.

Wśród nowych systemów bezpieczeństwa znajdziemy m.in. funkcję wspomagającą unikanie kolizji – sprowadza się do zwiększenia momentu skrętu w przypadku omijania przeszkody na drodze. Nowością jest także system Exit Warning, który informuje kierowcę o zbliżającym się z tyłu pojeździe lub rowerzyście, gdy ten chce wysiąść z auta. Warto również wspomnieć o czujnikach Hands-on, które kontrolują, czy kierowca trzyma ręce na kierownicy.

Skoda Octavia będzie oferowana z wieloma jednostkami napędowymi

I z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta jednostek benzynowych obejmuje wersję 1.5 TSI i 1.0 TSI o mocy odpowiednio 150 i 110 KM. Obydwie dostępne z układem hybrydowym typu mild oraz ze skrzynią DSG. Dopóki na rynek nie wiedzie Octavia RS, najlepsze osiągi (6,9 s do setki) gwarantuje wariant z 2.0 TSI o mocy 190 KM (320 Nm), dostępny z napędem na cztery koła i 7-biegową skrzynią DSG.

Będzie można zdecydować się także na jednostkę 1.5 TSI G-TEC zasilaną gazem CNG o mocy 130 KM, choć w Polsce to raczej tylko ciekawostka.

Po raz pierwszy pojawi się hybryda typu plug-in. Octavia iV dostanie 1,4-litrowy silnik benzynowy, który wespół z elektrycznym dostarczy 204 KM (lub w mocniejszej wersji 245 KM) i może pokonać wyłącznie na energii elektrycznej dystans do 55 km (według cyklu WLTP). Nie zabraknie też diesli. Do wyboru będzie 2.0 TDI w wariantach mocy 115, 150 i 200 KM.

Na polskich drogach nową Octavię można wypatrywać na wiosnę 2020 roku.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze