Twój blog motoryzacyjny

Lexus LF-30 Electrified– wizja elektryka według japońskiej marki

Na tegorocznych targach Tokyo Motor Show Lexus zaprezentował futurystyczny koncept o napędzie elektrycznym – LF-30. Pojazd ma szklany dach i skrzydlate drzwi.

To sporych rozmiarów auto

Koncept Lexus LF-30

Mierzy 5090 mm długości, 1995 mm szerokości i 1600 mm wysokości. Jego rozstaw osi to 3200 mm. Waga wynosi 2400 kilogramów, ale ma swoje uzasadnienie w czterech silnikach elektrycznych, po każdym na koło. Taka konfiguracja umożliwia jazdę z napędem na przednią oś, bądź wszystkie cztery koła, a jest to uzależnione od warunków drogowych.

4 silniki elektryczne generują łącznie 543 KM i 700 Nm momentu obrotowego

Lexus LF-30

I czerpią energię z akumulatora o pojemności 110 kWh, który umieszczony został w podłodze. Na jednym ładowaniu można podobno pokonać 500 kilometrów według cyklu WLTP. Po wyczerpaniu akumulatora do jego naładowania nie będą potrzebne żadne kable – Japończycy zaopatrzyli samochód w technologię indukcyjnego ładowania.

Lexus LF-30 przyspiesza do setki w 3,8 s, a jego maksymalna prędkość sięga 200 km/h

Lexus LF-30

Wrażenie robią jednak nie tyle osiągi, przyzwyczailiśmy się już bowiem do tego, że elektryki potrafią być szybkie, ale stylistyka Lexusa. Wyróżnia się szczególnie szklany dach o nazwie „Sky Gate”. W istocie reprezentuje on rozszerzoną rzeczywistość, co sprowadza się do tego, że można na nim wyświetlać dowolne treści, od wizualizacji, po filmy, czy obrazy gwiazd.

Niekonwencjonalnie prezentuje się również wnętrze

Lexus LF-30

Z dużym zakrzywionym wyświetlaczem dla kierowcy oraz komfortowymi fotelami, które posiadają funkcję dopasowania się do pasażerów, przypomina kokpit samolotu. Kierownica chowa się w trybie autonomicznym i wysuwa, gdy kierowca zamierza przejąć kontrolę nad pojazdem. Większość funkcji obsługuje się gestami lub głosowo, a dźwiękowe atrakcje zapewnia system audio Mark Levinson.

Kiedy można spodziewać się Lexusa LF-30 Electrified na drodze?

Nie tak prędko. Co prawda pada rok – 2030, ale samo auto należy raczej rozpatrywać w kategorii studium, które wyraża innowacyjność japońskiej marki i wizję czekającej nas przyszłości. Ujął to jasno w swojej wypowiedzi Takashi Watanabe, główny inżynier projektu elektryfikacji Lexusa:

„Ten koncept nie jest bezpośrednio związany z konkretnym produktem, ale symbolizuje elektryczną wizję Lexusa”

Muszę przyznać, że jest ona bardzo intrygująca.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze