Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #95

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia m.in. o superaucie ze Słowenii. Zapraszam.

963

Słoweńcy zbudowali superauto. Nazywa się Tushek TS 900 Apex i jest hybrydą. To nie pierwszy model istniejącej od 2004 roku firmy, ale pierwszy, który ma szansę trafić do produkcji.

Tushek

TS 900 wykorzystuje 4,2-litrowe V8 oraz parę silników elektrycznych, a łączna moc układu sięga 963 KM. Równie potężny jest moment obrotowy, który wynosi 1400 Nm. W połączeniu z niską masą – 1410 kg – sportowa hybryda ma osiągać setkę w 2,5 s, czyli o 0,3 s szybciej niż to robi McLaren Senna. Prędkość maksymalna (380 km/h) to wejście na terytorium Bugatti Chiron. Debiut prototypowej wersji auta przed większą publicznością nastąpi we wrześniu podczas trwania Salonu Prive w Wielkiej Brytanii.

17

Peugeot

Peugeot przygotował specjalną wersję modelu 3008 (1.6 Puretech GT Line) dla magazynu Top Gear. SUV sprawdził się już na trudnym szlaku Ho Chi Minha w Wietnamie.

Ciekawostką jest fakt, że nie jest wyposażony w napęd 4×4. Producent uznał, że system Advanced Grip Control wpływający na przyczepność kół do nawierzchni jest wystarczający. Specyficzny Peugeot 3008 ma za to osłonę podwozia, terenowe opony Cooper AT3, 17-calowe stalowe obręcze, dodatkowe oświetlenie, namiot dachowy i bagażnik z rowerem. Wprowadzenie takiej wersji do sprzedaży nie jest jednak przewidziane.

50

GT40

Ikoniczny Ford GT40 doczekał się wiernej repliki, która może być alternatywą dla koszmarnie drogiego oryginału. Za jej budową stoi znana w branży kalifornijska firma Superformance. Zainteresowani zakupem auta muszą się pospieszyć, bo przewidziano tylko 50 sztuk. Więcej o tym projekcie tutaj.

20

W tym roku w motoryzacji obchodziliśmy już wiele jubileuszy. 100 świeczek na torcie zdmuchnął pan Bentley, Mini stuknęło 60 lat, Mazda MX-5 świętowała 30. urodziny. Ważną rocznicę obchodzi też Porsche 911 GT3, które skończyło 20 lat.

GT3

Od 1999 roku doczekaliśmy się w sumie 6 generacji tego wybitnie sportowego auta, które pomagał opracowywać nie kto inny, jak sam Walter Rohrl. W ostatniej odsłonie GT3 zadebiutowało 2 lata temu – z 4-litrowym silnikiem o mocy 500 KM oraz z manualną skrzynia biegów w opcji. Jest szansa, że na wrześniowych targach motoryzacyjnych we Frankfurcie poznamy kolejne wcielenie legendy Porsche Motorsport.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze