Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Ford GT40 Superformance – idealna replika legendarnego pogromcy Ferrari

Oto Ford GT40, który wygrał słynny wyścig Le Mans w 1969 roku. Właściwie to jego replika. W przeciwieństwie do oryginału, można go kupić bez licytowania się na narządy wewnętrzne i za względnie przystępną kwotę – jak na amerykańską ikonę sportów samochodowych przystało.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Ford GT40 zyskał sławę dzięki Le Mans

GT40

Wygrywał w 24-godzinnym wyścigu w sumie czterokrotnie – w 1966, 1967, 1968 i wspomnianym już 1969 roku. Auto powstało w celu przełamania hegemonii Ferrari, które zwyciężyło w Le Mans aż sześć razy z rzędu (1960-1965). Wyróżnikiem był silnik pojazdu. W pierwszych wersjach GT40 była to jednostka V8 o pojemności 4,3 l, znana z Mustanga, o mocy ok. 350 KM. W kolejnych wersjach miała ona 7-litrów pojemności i moc nawet 500 KM.

Dziś Ford GT40 osiąga na aukcjach stratosferyczne ceny. Rekord padł kilka lat temu w Montrealu, gdy anonimowy nabywca zapłacił za auto 11 mln dolarów.

Replika firmy Superformance jest znacznie tańsza, choć to kwestia skali

GT40 replika

Cena zaczyna się od 336 000 funtów za auto, którym można jeździć na torze, jak i rywalizować w historycznych wyścigach (ma homologację HTP FIA). Pojazd stanowi wierną kopię i bazuje na oryginalnej dokumentacji technicznej Forda GT40.

W pakiecie otrzymamy numerowane podwozie z oznaczeniem GT40 P/1000, plakietkę upamiętniającą 25 pracowników, którzy przyczynili się do sukcesu oryginalnego GT40 oraz… gitarę (bo czemu nie?).

Alternatywą dla tej sportowej wersji jest tańszy wariant GT40 za 222 000 funtów. Cechuje się szerokim nadwoziem i malowaniem marki Gulf Oil. Klienci będą mieli wybór pomiędzy 5- lub 7-litrowym silnikiem V8 oraz skrzynią biegów Quaife lub ZF. Na pokładzie znajdzie się klimatyzacja.

Powstanie 50 sztuk z okazji 50. rocznicy ostatniego triumfu GT40 w Le Mans

GT40

Wszystkie trafią do Wielkiej Brytanii. Podobno firma Superformance nie narzeka na brak zainteresowania, które ma podsycać jeszcze listopadowa premiera filmu „Ford v. Ferrari” (polski tytuł to „Le Mans ‘66”).

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze