Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Tak wygląda Kia Stinger na tor

420-konna Kia Stinger nigdy by nie powstała, gdyby nie fakt, że przedprodukcyjny model GT miał zostać komisyjnie zniszczony. Spod niszczarki uratował go brytyjski oddział Kia.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Piękne Gran Turismo było pierwszym Stingerem GT S w Wielkiej Brytanii

Uczestniczyło w testach, pozowało do zdjęć i pełniło rolę pojazdu prasowego w takich programach, jak Top Gear, czy The Grand Tour. Kiedy obowiązki związane z reklamą dobiegły końca, przedprodukcyjna wersja Stingera miała zostać zezłomowana. W ostatniej chwili otrzymała jednak drugie życie od niemieckiego zespołu Hyundai Motor Europe z Russelsheim.

Przemiana w torową bestię

Stinger GT420

Lista przeprowadzonych modyfikacji jest dość długa. Znalazły się na niej m.in. nowe świece HKS M45 il, sportowy filtr powietrza K&N oraz lekki układ wydechowy Milltek Sport bez katalizatorów i z czterema końcówkami.

Oprogramowanie automatycznej skrzyni biegów skalibrowano ponownie, aby poprawić charakterystykę zmiany biegów w trybach Sport i Sport+. Poza tym zamontowano dodatkową chłodnicę oleju.

Zawieszenie obniżono, a z zewnątrz Stinger zyskał splitter, dyfuzor, spojler oraz wpadającą w oko folię, którą obklejono nadwozie. Sportowe opony to Pirelli P Zero Trofeo R, a felgi – OZ Racing Leggera.

Stinger GT420

Zastosowane zmiany poskutkowały wzrostem mocy fabrycznego silnika 3.3 V6 z 370 do 420 KM. Zwiększył się również moment obrotowy z 510 do 560 Nm.

Nie obyło się też bez odchudzenia auta

Stinger GT420

Z kabiny zniknęły tylne fotele, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, sprzęt audio, pianka tłumiąca dźwięki z zewnątrz, tapicerka, czy sterowanie tylnymi szybami. Miejsce okna dachowego zajął stalowy panel. W sumie udało się „obciąć” aż 150 kg, już po uwzględnieniu klatki bezpieczeństwa, usztywnieniu podwozia i montażu foteli wyścigowych Sparco.

Stingera GT420 nie zobaczymy nigdzie indziej niż na torze

Kia Stinger GT420

To jednorazowy projekt. Z pewnością jednak dokonane modyfikacje mogą stanowić wyzwanie dla najróżniejszych tunerów z całego świata.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze