Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Przygotuj auto na wakacyjny wyjazd!

Każdy z utęsknieniem wyczekuje upragnionych wakacji. Kiedy nadejdzie ten moment i będziemy chcieli wsiąść do naszego auta i ruszyć przed siebie, warto, aby było ono na to przygotowane. Zobacz, o czym pamiętać przed wyruszeniem w dłuższą podróż.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Niesamowita wygoda

Podróż autem ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że nie trzeba ograniczać się do jednej lub dwóch walizek czy toreb z bagażami, ale można wziąć wszystko, na co tylko ma się ochotę. Ograniczeniem jest jedynie pojemność bagażnika. Dodatkowo autem ma się dużo więcej swobody i jest się o wiele bardziej mobilnym będąc już na miejscu. Można ze sobą zabrać rowery, grilla, sprzęt do snorkelingu czy nawet łódkę. Co jednak może pójść nie tak? Problemy zaczynają się wówczas, gdy Twoje auto odmówi posłuszeństwa na drodze. Taka myśl spędza Ci sen z powiek? Zastosuj się do kilku wskazówek i ciesz się spokojną, wakacyjną jazdą.

W kraju lub zagranicą

Wiadomo, że wybierając się w podróż po Polsce możemy zwrócić uwagę na nieco mniej aspektów, niż podczas planowania podróży po Europie (np. do Włoch, Francji, Chorwacji). Niektóre są jednak niezależne od kierunku.

Stan techniczny

Do podstawowych rzeczy, które trzeba sprawdzić przed każdą daleką podróżą, należy stan techniczny auta. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Szczególną uwagę należy zwrócić na: zawieszenie, układ hamulcowy, układ wydechowy oraz układ chłodzenia. Zwłaszcza ten ostatni jest istotny – często można zauważyć na poboczach dróg ekspresowych czy autostrad stojące auta, których dalsza droga jest niemożliwa z powodu przegrzanego silnika. Pamiętaj, by sprawdzić stan swojego samochodu u zaufanego mechanika.

Ważność OC i Zielona Karta

Ważne ubezpieczenie OC to podstawa codziennej jazdy, jednak nie zaszkodzi sprawdzić terminu wygasania polisy. OC w Polsce ważne jest na terenie całej Unii Europejskiej, jednak jeżeli udajemy się poza państwa członkowskie należy zabrać ze sobą Zieloną Kartę. Warto o tym pamiętać! Wybierasz się do Dubrovnika? Będziesz przejeżdżał przez Bośnię i Hercegowinę, a więc Zielona Karta będzie niezbędna.

Wyposażenie dodatkowe

O ile w Polsce posiadasz niezbędne wyposażenie dodatkowe, o tyle w innych krajach europejskich jego skład może się znacznie różnić. Zobacz, co powinieneś mieć na wyposażeniu auta według praw austriackich, czeskich czy włoskich i nie dopuść, aby policja przy ewentualnej kontroli miała powód do wypisania mandatu. Ważne jest też zapoznanie się z przepisami drogowymi. Nie wszędzie dopuszczalną prędkością na drodze szybkiego ruchu jest 120 km/h.

Aktualizacja map i wybór optymalnej trasy

Koniecznie przed wyjazdem zaktualizuj mapy na wybrane przez Ciebie kraje oraz postaraj się z góry wybrać najbardziej optymalną trasę. Być może gdzieś bardziej korzystne będzie ominięcie płatnej autostrady? Być może jedna z wybranych dróg jest wyjątkowo kręta, podczas gdy alternatywna pozwala na bardziej płynną jazdę bez strachu o własne życie? Może warto zjechać z głównej drogi i zobaczyć malowniczy krajobraz? Ustal swoje priorytety i na ich podstawie wybierz najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb trasę.

Ostrożnie z klimatyzacją

Punkt ten dotyczy każdej, nawet krótkiej podróży latem. Odpowiednie korzystanie z klimatyzacji pozwoli Ci cieszyć się wakacjami bez bólu zatok, gardła i męczącego kataru. Nigdy nie obniżaj zbyt mocno temperatury wewnątrz auta. Staraj się nie kierować strumienia bezpośrednio na twarz oraz inne części ciała. Zawsze stopniowo zmniejszaj i zwiększaj temperaturę wewnątrz auta.

Ruszaj w drogę!

Elementów wymagających sprawdzenia przed daleką, wakacyjną podróżą nie jest mało, jednak warto przyłożyć się do każdego z nich. Pozwoli Ci to na spokojną jazdę bez stresu. Najważniejszy jest stan techniczny auta (bez tego ani rusz), jednak pozostałe kwestie również są istotne. Przygotuj swoje auto na wakacyjny wyjazd i ciesz się urlopem!


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze