Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Jaguar chce zadbać o nasze dobre samopoczucie za kierownicą

Firma Jaguar Land Rover testuje nową technologię, która interpretuje nastrój kierowcy i dostosowuje najważniejsze ustawienia w kabinie, by pomóc mu się odstresować.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Sztuczna inteligencja na rzecz komfortu

Jaguar

System wykorzystuje kamerę z czujnikami biometrycznymi oraz specjalne oprogramowanie, które analizuje mimikę twarzy i ruch powiek kierowcy. Zgodnie ze stworzonym algorytmem określa jego samopoczucie i następnie reguluje temperaturę i klimatyzację do nastroju, dobiera kojące oświetlenie lub włącza ulubiony kawałek z muzycznej playlisty.

System jest personalizowany, więc sprowadza się do wcześniej dokonanych przez kierowcę wyborów. Jeśli na co dzień relaksuje się on przy muzyce poważnej, to na pewno z głośników nie usłyszy trash metalu.

Co więcej, nastrój pasażerów siedzących z tyłu dla Jaguara również nie jest obojętny

Kamera zamontowana w zagłówkach przednich foteli śledzi ich zachowanie i dostosowuje szereg ustawień wnętrza w celu stworzenia przyjemnej atmosfery. Na przykład system sam podkręci temperaturę, jeśli zauważy, że jest im zimno, a także przyciemni oświetlenie, jeśli uzna, że chcą się zdrzemnąć.

Wszystko fajnie, ale czy będzie się to dało wyłączyć?

Taka myśl pojawiła mi się w głowie, gdy po raz pierwszy przeczytałem tę informację. Można sobie wyobrazić sytuacje, w których wirtualny asystent zamiast rozładowywać napięcie, tylko je podkręci. Błędnie interpretując nasz wyraz twarzy, uzna grymas ust za oznakę stresu i zapoda z serwisu spotify nostalgiczny kawałek przypisany do innej emocji.

Jaguar
Albo uruchomi masaż fotela, choć w głębi serca to ostatnia rzecz, o której w danej chwili będziemy marzyć. No i co z kierowcami, którzy w aucie lubią mieć kontrolę nad większością systemów i funkcji lub zwyczajnie stronią od gadżetów?

Na razie testy systemu Jaguara mają charakter eksperymentu

Brytyjski producent nie boi się technologicznych rozwiązań. Nie tak dawno przedstawił sensoryczną kierownicę, która wysyłała określone komunikaty kierowcy poprzez nagrzewanie się lub chłodzenie wieńca.

 

 

Zdjęcie: Jaguar Land Rover


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze