Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #89

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia jeszcze raz o nerkach BMW – cały czas jest o nich głośno. Do tablicy wywołany został szef stylistów niemieckiego producenta, by wyjaśnić główną ideę stojącą za tym projektem. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


40

BMW i nowy grill

Nie cichną kontrowersje wokół nowego grilla BMW serii 7. Nerki urosły aż o 40%, co spotkało się z falą krytyki ze strony zagorzałych miłośników marki. Odniósł się do niej w wywiadzie dla australijskiego serwisu Motoring sam Adrian van Hooydonk, przyznając jednocześnie, że najważniejszym rynkiem zbytu dla nowej serii 7 są Chiny i Bliski Wschód.

Szef działu projektowego BMW powiedział, że decyzja o powiększeniu grilla była konieczna i w pełni świadoma, by wyróżnić serię 7 od obecnej serii 5. Według niego problem leży w różnicach kulturowych. Kratkę najczęściej mają krytykować kierowcy w Europie, którzy nie chcą być zauważani na drodze i nie lubią być pytani o to, ile zapłacili za swój samochód. Co innego reszta świata, w tym wspomniane Chiny, czy Bliski Wschód, gdzie status społeczny jest chętnie manifestowany publicznie – tam powiększone nerki zostały przyjęte entuzjastycznie. Na osłodę konserwatywnym fanom BMW musi wystarczyć zapewnienie Hooydonka, że powiększone nerki nie trafią do mniejszych modeli z gamy BMW.

1000

Fastrac

Niedawno wspominałem o nietypowym rekordzie prędkości ustanowionym przez kosiarkę Hondy – Mean Mower. Równie niezwykłym rekordem może pochwalić się brytyjski kaskader i prezenter telewizyjny, Guy Martin, który rozpędził się traktorem JCB Fastrac do 166,7 km/h. Maszynę przygotował dział techniczny Williamsa. Napędza ją potężny 6-cylindrowy Diesel o pojemności 7,2 l i mocy ponad 1000 KM (i 2500 Nm). Podobno Martin już szykuje się do kolejnego wyzwania – ma nim być granica 200 km/h.

456

Puma crossover

Oficjalnie nowym członkiem dużej rodziny Forda jest od kilku dni crossover Puma. Auto inspiruje się stylistyką sportowego coupe z lat 90. i bazuje na płycie Fiesty. Głównym atutem nowej Pumy jest bagażnik o pojemności 456 litrów pojemności, który można regulować poprzez podniesienie podłogi. Potencjalnych nabywców będzie również kusić bogatym wyposażeniem. W salonach od stycznia przyszłego roku.

410

Scala na gaz ziemny

Na koniec ciekawostka z Czech. W ofercie Skody jeszcze w tym roku zadebiutuje Scala G-TEC na gaz ziemny. 1-litrową jednostką TSI o mocy 90 KM uzupełniają 3 butle na CNG. Zasięg na gazie ziemnym umożliwi pokonanie 410 km. Do tego należy doliczyć kolejne 220 km jazdy z 9-litrowego zbiornika benzynowego.

Na szczególną popularność Scali G-TEC w naszym kraju na razie nie ma co liczyć. Według informacji ze strony cng.auto.pl w Polsce funkcjonują zaledwie 23 stacje, umożliwiające zatankowanie CNG. Ma się to co prawda zmienić. W ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych planowana jest budowa 70 punktów z CNG w 32 miastach do 2020 roku. Co z tego wyjdzie, czas pokaże.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze