Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Michelin pokazał oponę przyszłości – Uptis

Koncepcja bezpowietrznej opony nie jest nowa. Michelin wpadł na taki pomysł ponad dekadę temu, wprowadzając na rynek oponę o nazwie Tweel, która znalazła zastosowanie w kosiarkach i maszynach specjalistycznych oraz rolniczych. Prototyp opony Uptis stanowi jej rozwinięcie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Uptis jest bardziej wydajna

Michelin Uptis

Opona składa się z aluminiowej obręczy ze szprychami. Szprychy wykonano z połączenia gumy i żywicy wzmocnionej włóknem szklanym i to one zapewniają elastyczność, tak charakterystyczną dla tradycyjnych opon.

Nie można jej przebić, bo nie potrzebuje powietrza

Michelin Uptis

Co za tym idzie, znika potencjalne niebezpieczeństwo wybuchu opony na drodze. Nie trzeba będzie się również przejmować regularną kontrolą ciśnienia. Michelin wylicza też inne korzyści: poprawa spalania, równomierne zużycie, a także dłuższe użytkowanie. Ta ostatnia zaleta będzie możliwa, dzięki zaaplikowaniu nowego bieżnika wprost z drukarki 3D. Do tego dodajmy ochronę środowiska, bo zwiększenie żywotności opony sprawi, że spadnie liczba wymian opon, których cykl dobiegł końca.

Brzmi to świetnie, choć istnieje jeszcze wiele niewiadomych

Opona Tweel miała problemy z hałasem oraz wibracjami w porównaniu z konwencjonalną konstrukcją, ale wychodzi na to, że udało się je przezwyciężyć. Nadal pozostaje jednak pytanie, jak nowa opona poradzi sobie w kontakcie z różnymi powierzchniami w dłuższym okresie. Nie bez znaczenia na końcową ocenę pozostaje także test w skrajnych warunkach pogodowych.

Kiedy na drodze?

Test opony Uptis

W tej chwili Michelin wespół z General Motors przeprowadzają serię testów. Królikiem doświadczalnym jest elektryczny Chevrolet Bolt. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, GM planuje zaoferować opony bez powietrza jako opcję w niektórych swoich pojazdach, ale nie wcześniej niż w 2024 roku.

 

Zdjęcia: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze