Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #86

W zestawieniu najciekawszych liczb tygodnia m.in. o końcu pewnego etapu w historii Jaguara.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


120 000

Jaguar

Sprzedaż Jaguara XJ w ostatnich latach mocno spadła, co zaowocowało decyzją zarządzających marką o zakończeniu jego produkcji. Ostatnia sztuka ma zjechać z linii montażowej 5 lipca.

Luksusowa limuzyna w obecnej generacji powstaje od 2010 roku i sprzedała się w sumie w 120 000 egzemplarzach na całym świecie. Jej historia sięga jednak lat 60. Co do następcy – ma być w fazie rozwoju i całkiem prawdopodobne, że będzie to już w pełni elektryczny model. Jaguar celuje bowiem w klientów Porsche Taycan i Audi E-Tron GT.

135

Ferrari

Zadebiutowało Ferrari SF90 Stradale – hybryda, którą będzie można ładować z domowego gniazdka. Jest równie szybka jak LaFerrari, ale chyba ładniejsza (choć jak wiadomo piękno jest w oku patrzącego).

Jej doładowany silnik benzynowy V8 współgra z 3 jednostkami elektrycznymi, a łączna moc układu sięga 1000 KM. Ciekawostką jest fakt, że na samym prądzie pokona 25 km z maksymalną prędkością 135 km/h. Więcej o SF90 Stradale tutaj.

1000

Maximus Jeep

Pozostając w temacie mocy. Liczbą 1000 koni mechanicznych dysponuje Jeep Gladiator ochrzczony imieniem Maximus. Jego jednostkę 6.2 V8 Hellcat przerobił Hennessey, ingerując w elektronikę. Tuner z Teksasu usprawnił również układ paliwowy i zmodyfikował zawieszenie. Co ciekawe, Jeep zachował terenowe właściwości i nawet został specjalnie podwyższony, by lepiej radzić sobie na bezdrożach. Marny los tego, komu wpadnie do głowy, by sprawdzić się z nim spod świateł. Maximus powstanie w 24 sztukach, a każdą z nich wyceniono na 180 000 euro.

1 000 000

Bentley

Mulliner, czyli specjalny oddział Bentleya, zamierza zbudować ultra-luksusowy model, który będzie ograniczony do 10 egzemplarzy. Niewiele więcej wiadomo na jego temat w tej chwili, poza tym, że jego cena przekroczy milion funtów. Można więc już chyba mówić o pewnym trendzie, zyskującym na popularności wśród czołowych producentów – tworzenie w ramach sztuki coachbuildingu jednorazowych lub limitowanych do kilku egzemplarzy modeli dla najbardziej wymagających klientów.

W 2017 roku Rolls-Royce zaprezentował wyjątkowego Sweptaila, a ostatnio Bugatti pochwaliło się kosmicznym La Voiture Noire. Ferrari również ma na koncie jedyny w swoim rodzaju model SP12 EC, zbudowany dla Erica Claptona. Bentley wraz z Mullinerem najwidoczniej nie chcą pozostać w tyle.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze