Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #84

Zestawienie najciekawszych liczb tygodnia otwiera Bentley, który świętuje setne urodziny. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


200 000

Bentley

Bentley świętuje setną rocznicę powstania marki. Z tej okazji stworzył specjalną książkę – Bentley Centenary Opus, dokumentującą historię brytyjskiego producenta. Nie kupicie jej jednak w księgarni za rogiem.

Dzieło opatrzone nazwą 100 Carat Edition liczy ponad 800 stron, waży aż 30 kilogramów, wstęp do niej napisał Ralph Lauren, a jej oprawę inkrustowano diamentami. Wewnątrz znaleźć można zdjęcia kultowych modeli, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Ciekawostką jest również fragment gumy Michelin z lewej opony Bentleya Speed 8 – zwycięzcy wyścigu Le Mans w 2003 roku.

Jak przystało na jubileuszowe wydanie, książka powstanie tylko 7 egzemplarzach w cenie 200 000 funtów każdy. To oferta z pewnością dla kolekcjonerów z grubym portfelem, którzy w garażu mają zaparkowanego Continentala GT lub Bentaygę. Bentley zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przygotował także dwie tańsze wersje ilustrowanego albumu (już bez diamentów) i w większym nakładzie: wydanie Mulliner oraz Centenary Edition. Wyceniono je odpowiednio na 12 500 (limit 100 sztuk) oraz 3000 funtów (500 egzemplarzy).

50

Ultratank

A propos marki z Crewe. Mocno przerobiony Bentley został w tym tygodniu bohaterem internetu. Grupa Rosjan wpadła na szalony pomysł, by do Continentala GT dopasować gąsienice. Usunięciu kół towarzyszyła zamiana silnika, który w zakupionym egzemplarzu był uszkodzony. Sporych rozmiarów jednostkę V12 zastąpiono więc znacznie tańszym motorem V8 z Toyoty Crown.

Tak narodził się Bentley Continental GT Ultratank. Nie pozbawiony wad pojazd – podczas skręcania gąsienice potrafią ześlizgnąć się z rolek, a samo przeniesienie napędu wymaga dopracowania – rozpędza się do 50 km/h. Rosjanie cały czas udoskonalają swój projekt i z pewnością niebawem zobaczymy go w nowym wydaniu. Tak trzeba żyć.

410

Rivian

Firma Rivian chce konkurować zasięgiem z pojazdami Tesli Motors. Ich zaprojektowany od zera pickup R1T będzie dostępny z akumulatorem o pojemności 180 kWh. Według producenta na jednym ładowaniu farmer z Teksasu pokona co najmniej 410 mil, czyli 660 km. O ile oczywiście wcześniej zdecyduje się przesiąść z popularnego Forda F-150 do elektryka.

To nie jest takie pewne, ale w Rivian mocno wierzą, że tak właśnie się stanie. Rewolucja elektryczna jest nieunikniona. W tym przekonaniu utwierdza ich sam Ford, który wykupił niedawno mniejszościowy pakiet akcji w startupie za 500 mln dolarów.

570

Nowy McLaren GT stanowi ewenement na rynku sportowych aut. Pojazd klasy Grand Tourer wyróżnia się oferowanym komfortem i dość dużą praktycznością. Ma aż dwa bagażniki, które w sumie liczą 570 litrów. Uzyskanie takiego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie inaczej – znacznie niżej – zamocowany silnik V8 oraz kombinacja z układem wydechowym.

Nowy McLaren GT

Trzeba przyznać, że tylna klapa bagażnika (otwierana elektrycznie) prezentuje się wspaniale.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze