Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Toyota Century w wersji bez dachu

Nowy władca Japonii – cesarz Naruhito otrzyma do użytkowania wyjątkową Toyotę Century z otwartym nadwoziem. To może być najfajniejszy model Toyoty od lat. Problem w tym, że powstanie tylko w jednym egzemplarzu.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Century

Nie jest jeszcze wiadomo, jak będzie prezentowała się Toyota Century w wersji cabrio. Jako sedan wygląda bardzo dostojnie. Całkowite przeprojektowanie Century wydaje się dość kosztownym przedsięwzięciem, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie codzienne trafia się klient, który jest cesarzem Japonii.

Jedną z opcji jest rozwiązanie podobne do tego, jakie spotkaliśmy w Lexusie LS 600h L Landaulet (zdjęcie poniżej), który uczestniczył w orszaku królewskim na ślubie księcia Monako – Alberta II z Charlene Wittstock.

Lexus LS 600h L

Nietypowa limuzyna stworzona przez Lexusa wespół z belgijską firmą Carat Duchatelet została pozbawiona części dachu i słupków, a na wypadek deszczu producent wyposażył ją w przeźroczystą kopułę.

Skąd w ogóle pomysł, by limuzyną dla cesarza została Toyota Century?

W Japonii od pewnego czasu tę kwestię reguluje specjalny rządowy dokument. Taki pojazd musi spełniać kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim musi opierać się na modelu produkcyjnym, który jest dostępny na rodzimym rynku. Nie bez znaczenia są reprezentacyjne gabaryty pojazdu, poziom oferowanego bezpieczeństwa i przyjazność dla środowiska. Podróżujący na tylnym siedzeniu cesarz z cesarzową muszą być również widoczni podczas parady, co oznacza niestandardowe wyższe fotele. Według japońskiego rządu wszystkie wspomniane wymagania spełnia jedynie Toyota Century.

Toyota Century jest dostępna wyłącznie w Japonii

Toyota Century

To najwyższy top, jeśli chodzi o komfortowe limuzyny. Pod maską pracuje 5-litrowe V8 wsparte przez jednostkę elektryczną, a łączna moc układu hybrydowego wynosi 431 KM.

Kabina rozpieszcza pasażerów do granic możliwości, choć jest utrzymana w bardzo klasycznym stylu. Nie ma tu krzykliwych kolorów, ani tak popularnej w krajach zachodniej Europy skórzanej tapicerki. W standardzie Japończycy postawili na fornir i prawdziwą wełnę, którą obszyto fotele. O konserwatywnym podejściu do wystroju wnętrz świadczą firanki w oknach.

Century - limuzyna Toyoty

Jednocześnie na pokładzie znajdziemy wszelkie możliwe udogodnienia dla podróżujących, wśród nich m.in. 20-głośnikowy system audio z aktywną redukcją szumów we wnętrzu, czy 11,6-calowy wyświetlacz do obsługi multimediów i klimatyzacji. Fotele posiadają funkcję masażu i można je konfigurować w bardzo szerokim zakresie.

Cena limuzyny zaczyna się od 19 600 000 jenów, czyli 176 000 dolarów. O jej prestiżu świadczy również limit produkcyjny – Japończycy budują miesięcznie nie więcej niż 50 egzemplarzy auta, nic sobie nie robiąc z tego, że lista zainteresowanych jego zakupem jest znacznie dłuższa.

Toyota Century

Pierwszą przejażdżkę nowy władca Kraju Kwitnącej Wiśni odbędzie w październiku podczas parady koronacyjnej.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze