Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #82

Zestawienie najciekawszych liczb tygodnia otwiera jubileusz Porsche Panamera. Zapraszam.

10

Porsche Panamera

Porsche Panamera obchodzi 10. urodziny. 4-drzwiową limuzynę coupe zaprezentowano po raz pierwszy 19 kwietnia 2009 roku. Początkowe wątpliwości, co do sukcesu Panamery szybko zostały rozwiane, a planowaną roczną produkcję 20 000 sztuk udało się bez problemu osiągnąć. W sumie Porsche sprzedało Panamerę na całym świecie w liczbie ponad 235 000 egzemplarzy.

100

Aston Martin

Swoje święto ma również słynna firma nadwoziowa Zagato, która powstała równe 100 lat temu. Okrągłą rocznicę uświetni kolekcjonerskie wydanie Astona Martina Vantage V12 Zagato. Na rynek trafi łącznie 38 sztuk auta w wersji coupe i speedster – po 19 egzemplarzy każda.

Historia współpracy Zagato z Astonem Martinem sięga lat 50. i zasługuje na odrębny post.

20

Rok temu, dwukrotny zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Romain Dumas wspiął się na Pikes Pike w rekordowym czasie, a w tym roku zmierzy się z Północną Pętlą toru Nurburgring.

Volkswagen

Długość trasy jest bardzo podobna, ale warunki i osiągana prędkość są już inne niż w wyścigu do chmur. Docisk do podłoża odgrywa mniejszą rolę, a wyzwaniem jest opór powietrza. Dlatego Volkswagen I.D. R przeszedł kilka zmian pod względem aerodynamicznym, co zaowocowało zmniejszeniem siły docisku o 20%. Auto zyskało także nowe spojlery oraz znany z Formuły 1 system DRS (Drag Reduction System), zmniejszający opór powietrza. W przypadku I.D.R będzie on miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zużycie energii i maksymalną prędkość.

Dumas zmierzy się z rekordem Peter’a Dumbrecka, który za kierownicą Nio EP9 pokonał Nordschleife w czasie 6 minut i 45,90 s.

37

Mitsubishi zdecydowało o wycofaniu modelu Pajero z oferty po blisko 4 dekadach (dokładnie po 37 latach) i wyprodukowaniu 4 generacji. Na razie dotyczy to rynku japońskiego, ale można spodziewać się, że ta decyzja obejmie także inne rynki, w tym Europę.

Limitowana wersja Pajero

To smutna wiadomość i specjalna edycja terenowego SUV-a Final Edition, ograniczona do 700 sztuk oraz zegarek od Citizena, nastroju miłośnikom marki nie poprawi.

To również znak naszych czasów. Z jednej strony mamy coraz ostrzejsze normy emisji spalin, które mocno utrudniają życie producentom, z drugiej – spadek sprzedaży klasycznych pojazdów 4×4 na rzecz ładnie wyglądających i dobrze wyposażonych SUV-ów. W konsekwencji japońscy decydenci powiedzieli dość, informując, że bezpośredni następca Pajero na ten moment nie jest przewidziany.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze