Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

ABC bezpiecznego wyjazdu na święta

Święta wielkanocne to okazja, by odwiedzić tę bliższą i dalszą rodzinę. Oznacza to spędzenie trochę czasu za kierownicą. O czym warto pamiętać, by nasza podróż przebiegła bezpiecznie?


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Sprawdzenie auta przed podróżą

Opony

We własnym zakresie możemy sprawdzić stan naszych opon i głębokość bieżnika. Jego minimalna wysokość nie powinna być niższa niż 1,6 mm. Ważne jest również odpowiednie ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie wydłuża drogę hamowania na mokrej nawierzchni i zwiększa ryzyko wystąpienia nadsterowności lub podsterowności auta. Wpływa także na trwałość bieżnika, co przekłada się na właściwości trakcyjne. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie może spowodować zniekształcenie profilu opony oraz negatywnie odbija się na komforcie jazdy.

Oświetlenie

Nie powinniśmy zapomnieć o kontroli oświetlenia przed naszą podróżą. W przypadku przepalenia jednej żarówki, dobrze wymienić od razu tę po drugiej stronie. Prawidłowe ustawienie reflektorów wymaga precyzji i wiąże się już z koniecznością odbycia wizyty w stacji diagnostycznej.

Poziom oleju i płynu do spryskiwaczy

Sprawdzenie poziomu oleju jest procedurą prostą. Zajmuje zaledwie kilka minut i powinniśmy ją przeprowadzać regularnie, nie tylko przed ważnymi wyjazdami. Skutki zaniedbania regularnej kontroli oleju mogą się okazać fatalne dla naszego silnika.

Niezbędnik kierowcy

Ruszając w trasę warto sprawdzić, czy mamy ze sobą zestaw sprzętów i akcesoriów, które mogą być przydatne podczas awarii auta, czy wypadku. Mam na myśli tzw. niezbędnik kierowcy. Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica z atestem, czy apteczka to podstawa naszego wyposażenia. Dobrze mieć w bagażniku kamizelkę odblaskową, latarkę i dodatkowy komplet żarówek, a w schowku – ładowarkę do telefonu i mapę drogową. Przydać się może pompka do opon, klucz nasadowy, czy kable do akumulatora.

Planowanie trasy

Zawsze dobrze odpowiednio wcześniej zaplanować naszą podróż i z wyprzedzeniem zaktualizować nawigację. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas oraz zminimalizuje zmęczenie, które będzie rosnąć wraz z pokonywanymi kilometrami. Jeśli trasa wymaga od nas wielu godzin za kółkiem, wskazane są regularne 15-minutowe postoje przeznaczone na odpoczynek, krótką regenerację, czy kawę. Szczególnie, jeśli podróżujemy autostradą, która usypia czujność i obniża nasz refleks.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze